Protest przed Fabryką Kabli w Ożarowie Mazowieckim
Kilkadziesiąt osób przez blisko godzinę protestowało w czwartek przed byłą Fabryką Kabli w Ożarowie Mazowieckim koło Warszawy.
Protestujący domagali się stworzenia nowych miejsc pracy i wywiązania się stron z porozumienia podpisanego w lutym obecnego roku między spółką Telefonika-Kable, Agencją Rozwoju Przemysłu i komitetem protestacyjnym.
"Porozumienie zostało dotrzymane tylko przez nas. No może jeszcze gmina stara się coś robić. Jeżeli nic się nie zmieni, będziemy radykalizować nasze działania. Trzeba będzie wziąć bat i wymusić zmiany" - powiedział przewodniczący komitetu protestacyjnego Sławomir Gzik.
Porozumienie podpisane w lutym tego roku gwarantowało spółce reprezentującej uczestników protestu dzierżawę na preferencyjnych warunkach hal produkcyjnych o powierzchni 6 tys. metrów kwadratowych, położonych w obrębie zlikwidowanego zakładu.
Manifestacja miała charakter pokojowy. Byli pracownicy Fabryki Kabli manifestowali swoją obecnością, że nie zamierzają zrezygnować z dotychczas zgłaszanych postulatów.
"Pracowaliśmy tu po dwadzieścia kilka lat. Niektórzy dłużej. To dzięki nam firma świetnie funkcjonowała. Teraz nikt się nami nie interesuje. Traktują nas jak stare graty" - powiedziała pragnąca zachować anonimowość była pracownica Fabryki Kabli w Ożarowie.
W byłą Fabrykę Kabli w Ożarowie - jak podawano w czerwcu w Agencji Rozwoju Przemysłu - chcą zainwestować cztery spółki, w tym szwedzka spółka Stena. Zdaniem Sławomira Gzika, chęć inwestowania na terenie byłej fabryki kabli wyraża obecnie 15 firm. "Czas działa na naszą niekorzyść, nikt nie może czekać wiecznie, ani my, ani inwestorzy" - dodał Gzik.
Problemem jest nadal kwestia własności gruntów po byłej Fabryce Kabli. Były właściciel fabryki - Telefonika nie chce sprzedawać po kawałku gruntów, chce sprzedać całość. Jednak podana przez nią cena jest dwukrotnie wyższa od szacunków ARP. Rozważano też wymianę terenu w Ożarowie na tereny w Krakowie.
Fabryka Kabli w Ożarowie, której właścicielem była Telefonika- Kable, została zlikwidowana w kwietniu 2002 r. Pracownicy zamkniętego zakładu protestowali przeciw tej decyzji kilka razy w Warszawie - m.in. przed kancelarią premiera - a w listopadzie zeszłego roku okupowali teren fabryki, by zapobiec wywożeniu z niej maszyn.
W styczniu 2003 r. Agencja Rozwoju Przemysłu, działająca w imieniu ministerstwa skarbu, podpisała umowę o utworzeniu na terenie Fabryki Kabli Ożarów Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Od tego czasu trwają negocjacje przedstawicieli rządu i ARP w celu przejęcia fabryki od Telefoniki i wprowadzenia tam nowego inwestora.