Prof. Składkowski o skoku Baumgartnera: sukces, że przeżył

Prof. Jan Składkowski, kierownik Zakładu Astrofizyki i Kosmologii Uniwersytetu Śląskiego, komentując skok Felixa Baumgartnera powiedział, że "to nie był technologicznie przełom w zakresie osiągnięć fizyki czy badań meteorologicznych, ale było to duże osiągnięcie w historii skoków spadochronowych".

Prof. Składkowski o skoku Baumgartnera: sukces, że przeżył
Źródło zdjęć: © PAP/EPA | Balazs Gardi

- Tam było trochę ryzykownych momentów. On musiał przetrwać pewien czas w bardzo niskiej temperaturze i prawie zerowym ciśnieniu, dlatego był w takim prawie kosmicznym skafandrze. Drugi moment newralgiczny przeżył, gdy przekraczał barierę dźwięku - prawdopodobnie tak było - wtedy są mechaniczne bardzo duże przeciążenia, które mogły spowodować uszkodzenia - mówił prof. Jan Składkowski.

Jego zdaniem "całe przedsięwzięcie było bardziej komercyjne, taki sukces w stylu tych osiągnięć, jakie się wpisuje do Księgi Guinessa". - Tym niemniej technologicznie to było nietrywialne. Balon musiał być bardzo lekki i bardzo wielki, po pełnym rozwinięciu taki balon osiąga rozmiary 50 piętrowego domu, a zrobiony jest z materiału grubości folii na worki. To jest technologiczne wyzwanie - zauważył profesor. - A największy sukces dla niego jest taki, że przeżył. Tam kilka rzeczy mogło pójść nie tak. Wcześniejsze próby były odraczane, ponieważ był silny wiatr, który mógł rozerwać balon. Prędkość wiatru rzędu 30 km na godzinę już była niebezpieczna - podkreślał naukowiec.

Z kolei dr hab. Jerzy Achimowicz z Wojskowego Instytutu Medycyny Lotniczej w Warszawie powiedział, że oglądał skok z zapartym tchem tak samo jak lądowanie na Księżycu.

- Fascynujące w tym skoku były dwa aspekty: psychologiczny i socjologiczny. Pierwszy dotyczy samego skoczka. Jakim trzeba być silnym psychicznie człowiekiem, żeby wyjść w skafandrze w przestrzeń kosmiczną i skoczyć? Bałem się, że on wysiadł psychicznie, gdy w trakcie lotu przez moment nie odpowiadał na pytania. Drugi aspekt dotyczył współdziałania zespołu, całej grupy ludzi na rzecz jednego przedsięwzięcia, jednego człowieka - Felixa Baumgartnera - powiedział dr Achimowicz.

Dodał, że żaden przełom w nauce, żaden postęp nie byłby możliwy bez grupy ludzi działających wspólnie i na rzecz jakiejś idei. - Tego mi bardzo brakuje w Polsce - powiedział dr Achimowicz.

Podkreślił, że ten skok "to nie była zachcianka jednego człowieka, parcie na szkło". - To była misja wojskowa o ogromnym znaczeniu. Bardzo profesjonalna akcja, dzięki której przekonaliśmy się, że możliwa jest ewakuacja ludzi z dużych wysokości. To się bardzo przyda w turystyce kosmicznej, ale i dalszym podbijaniu Kosmosu - prognozuje naukowiec.

Jego zdaniem za 10 lat powstanie pierwsza stała baza na Księżycu. - Potem będą loty na Marsa i tworzenie tam stałej bazy. To może też być ogromną szansą dla polskiej nauki. Nie zbudujemy co prawda rakiety kosmicznej, ale możemy przygotowywać psychicznie ludzi, którzy mieliby sprostać tym nowym wyzwaniom. Tu możemy osiągnąć sukces - powiedział dr Achimowicz.

Dr Szymon Gburek z Centrum Badań Kosmicznych PAN we Wrocławiu komentując historyczny skok zauważył, że: to wielkie wydarzenie w podbijaniu kosmosu. Ten skok był ważny z kilku powodów: padł rekord w locie balonem, rekord w najdłuższym skoku spadochronowym i do tego wszystko się powiodło.

Zdaniem dr Gburka ten skok pokazał, że możliwe jest lepsze chronienie astronautów. - Może się też przydać w turystyce kosmicznej, która póki co jest dostępna dla najbogatszych, ale to się może zmienić. Ten skok pokazał, że w razie kłopotów w kosmosie taka droga ewakuacji jest możliwa - powiedział dr Gburek.

- Felix jest bohaterem i pionierem. Z całą pewnością jest człowiekiem niebywale ambitnym, który stawia sobie trudne wyzwania, ale zrobił to nie tylko dla siebie i dla zaspokojenia własnych ambicji. Zrobił to niewątpliwie również dla nauki i technologii, która odniesie z tego skoku ogromne korzyści - zauważył naukowiec z PAN.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (150)