Trwa ładowanie...

Prezydent Zeman zaoferował pomoc Armii Republiki Czeskiej. "Jako wasz sąsiad i sojusznik"

Międzynarodowe wsparcie wobec sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Prezydent Czech Milosz Zeman zaproponował wysłanie czeskich żołnierzy, a premier Słowacji zaoferował "żołnierzy i policjantów, którzy będą pomagać, na Łotwie czy na Litwie".

Prezydent Czech zaoferował Dudzie pomoc Armii Republiki Czeskiej. "Jako Wasz sąsiad i sojusznik"
Prezydent Czech zaoferował Dudzie pomoc Armii Republiki Czeskiej. "Jako Wasz sąsiad i sojusznik" Źródło: East News, fot: Lukasz Solski
d2mxvoj
d2mxvoj

We wtorek 23 listopada kancelaria prezydenta Andrzeja Dudy opublikowała list, który otrzymała od prezydenta Czech Milosza Zemana. Zdaniem polityka, Polska broni nie tylko własnej granicy, ale też granicy Unii Europejskiej. - Wszystkie kraje UE i NATO powinny zatem reagować na wszelkie zagrożenia dla Polski i oferować skuteczną pomoc — podkreślił Zeman.

Milosz Zeman: czeskie wojska gotowe do dyslokacji

- Armia Republiki Czeskiej jest gotowa, w przypadku zainteresowania i spełnienia warunków prawnych, do wysłania wojsk do pomocy w obronie granicy Rzeczypospolitej Polskiej. Żołnierze gotowi są do natychmiastowej dyslokacji - napisał prezydent Czech.

Zeman podkreślił, że pisze to jako prezydent Republiki Czeskiej i naczelny dowódca jej sił zbrojnych, ale także jako obywatel, sąsiad i sojusznik Polski.

Niekorzystny sondaż dla Dudy. "Jestem w tych 52 procentach"

Czeski prezydent zadeklarował także, że zadba o wypełnienie zobowiązań sojuszniczych w obronie naszego wspólnego bezpieczeństwa. List zakończono hasłem, które przyjęło się w Czechach podczas epidemii koronawirusa: "Razem damy radę!".

d2mxvoj

Premier Słowacji: zaoferowaliśmy żołnierzy i policjantów do pomocy Litwie, czy Łotwie

O gotowości wysłania do Polski żołnierzy lub policjantów mówił także premier Słowacji Eduard Heger. Po spotkaniu szefów rządów państw V4 ws. kryzysu na granicy polsko-białoruskiej powiedział, że jego kraj zaoferował "żołnierzy i policjantów, którzy będą pomagać, na Łotwie czy Litwie".

- Obserwujemy i jednoznacznie stwierdzamy, że zachowanie białoruskiego reżimu jest nie do przyjęcia. Wszelkie sankcje wspieramy, trzeba jak najszybciej nałożyć sankcje na te linie lotnicze, które włączają się w przemyt ludzi — powiedział premier Słowacji.

Podkreślił, że bardzo ważne jest też, by Unia Europejska pomogła Polsce, bo Polska jest teraz pod naprawdę wielką presją, a wymiar europejski jest bardzo ważny w tej dziedzinie.

Źródło: Polsat News

d2mxvoj
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2mxvoj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2mxvoj
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj