Prezydent zawetuje "lex Czarnek"? "Rozwialiśmy wątpliwości, ale ostatecznie to on decyduje"
We wtorek szef resortu edukacji Przemysław Czarnek był gościem Polskiego Radia 24, gdzie relacjonował swoje spotkanie z prezydentem w sprawie nowelizacji Prawa oświatowego. - Myślę, że na wszystkie pytania odpowiedzieliśmy tak, że te wszystkie wątpliwości są rozwiane. Ale ostatecznie to pan prezydent podejmuje decyzje co do używania swoich prerogatyw - mówił enigmatycznie minister.
01.02.2022 | aktual.: 01.02.2022 08:26
W poniedziałek wieczorem Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą, by omówić kwestię nowelizacji Prawa oświatowego, czyli tzw. "lex Czarnek". We wtorek w Polskim Radiu 24 Dorota Kania pytała go dalsze losy tej ustawy.
- Prawo jest już nowelizowane, bo ustawa jest uchwalona. W tym momencie znajduje się w Senacie. Senat ma się nią zająć 4 lutego. Jeśli się nie zajmie, to z powrotem trafi ona do Sejmu, a potem do prezydenta - referował Czarnek.
- Wczorajsze, niemal ponad dwugodzinne, spotkanie miało służyć temu, by odpowiedzieć na wszystkie wątpliwości [co do nowelizacji] zarówna pana prezydenta jak i pani prezydentowej, a także obecnych przy tej rozmowie profesora [Andrzeja] Waśko i ministra [Pawła] Szrota. Myślę, że na wszystkie ich pytania odpowiedzieliśmy tak, że te wszystkie wątpliwości są rozwiane. Ale ostatecznie to pan prezydent podejmuje decyzje, co do używania swoich prerogatyw - relacjonował szef resortu nauki.
Zobacz także
Co zakłada lex Czarnek?
Według nowelizacji dyrektor szkoły lub placówki będzie miał obowiązek – nie później niż na dwa miesiące przed rozpoczęciem zajęć prowadzonych przez stowarzyszenia lub organizacje – uzyskać szczegółową informację o planie działania na terenie szkoły, konspekt zajęć i materiały wykorzystywane na oferowanych zajęciach, a także uzyskać pozytywną opinię kuratora oświaty dla działań tej organizacji w szkole lub w placówce.
Kurator będzie miał 30 dni na wydanie opinii. Udział ucznia w zajęciach prowadzonych przez stowarzyszenia lub organizacje będzie wymagał pisemnej zgody rodziców niepełnoletniego, a także pełnoletniego ucznia. Z procedury tej wyłączono organizacje harcerskie.
W noweli zapisano też, że jeśli dyrektor szkoły lub placówki oświatowej nie zrealizuje zaleceń wydanych przez kuratora oświaty, będzie on mógł wezwać go do wyjaśnienia, dlaczego tego nie zrobił. Jeśli dyrektor nadal nie będzie realizował zaleceń, kurator może wystąpić do organu prowadzącego szkołę lub placówkę z wnioskiem o odwołanie dyrektora w czasie roku szkolnego, bez wypowiedzenia.
Organ prowadzący będzie miał 14 dni na odwołanie dyrektora, jeżeli tego nie zrobi, to powierzenie stanowiska dyrektora wygaśnie 14 dni po otrzymaniu wniosku. W nowelizacji nie przewidziano drogi odwołania się.
Według szefa MEiN nowelizacja "daje transparentność w kwestii tego, co prezentować będą organizacje pozarządowe w szkołach". Według opozycji nowe przepisy spowodują "koniec autonomii szkół i wprowadzą ręczne sterowanie".
Źródło: PR24/PAP