ŚwiatPrezydent Pakistanu wprowadził stan wyjątkowy

Prezydent Pakistanu wprowadził stan wyjątkowy

Prezydent Pakistanu Pervez
Musharraf ogłosił stan wyjątkowy i zawiesił konstytucję.
Mimo to dalej będą funkcjonowały zarówno parlament federalny
kraju, jak i zgromadzenia prowincji.

Prezydent Pakistanu wprowadził stan wyjątkowy
Źródło zdjęć: © AP

03.11.2007 | aktual.: 04.11.2007 15:46

Galeria

[

]( http://wiadomosci.wp.pl/stan-wyjatkowy-w-pakistanie-6038700780803201g )[

]( http://wiadomosci.wp.pl/stan-wyjatkowy-w-pakistanie-6038700780803201g )
Stan wyjątkowy w Pakistanie

Galeria

[

]( http://wiadomosci.wp.pl/zamach-na-benazir-bhutto-6038645431841921g )[

]( http://wiadomosci.wp.pl/zamach-na-benazir-bhutto-6038645431841921g )
Zamach na Benazir Bhutto

Stan wyjątkowy, który został zatwierdzony przez rząd, jest reakcją na nasilającą się coraz bardziej zbrojną rebelię w północno-zachodnim Pakistanie.

Konstytucję zawieszono, choć nie wyraził na to zgody Sąd Najwyższy Pakistanu. Prezes Sądu Iftikhar Chaudhry i ośmiu sędziów odmówiło zatwierdzenia wprowadzonego przez prezydenta prowizorycznego ustroju konstytucyjnego. Chaudhry został wtedy poinformowany, że "jego usługi nie są już więcej potrzebne".

Agencja Reutera podała, że Chaudhry'ego wraz z innymi sędziami wyprowadzono pod eskortą policji z budynku Sądu Najwyższego w stolicy Pakistanu Islamabadzie. Prowadząca obok aleja, przy której znajdują się również urząd prezydencki i siedziba Zgromadzenia Narodowego, obstawiona jest przez wojsko. Z najnowszych doniesień wynika, że mianowano nowego prezesa Sądu Najwyższego.

Sąd Najwyższy miał w poniedziałek rozpatrywać, czy wybrany w październiku ponownie na prezydenta Musharraf miał prawo ubiegać się o to stanowisko, pozostając jednocześnie szefem sztabu armii.

Prezydent Musharraf wygłosił w sobotę o godz. 23.00 czasu lokalnego (19.00 czasu polskiego) orędzie do narodu, w którym stwierdził, że Pakistan znalazł się w "niebezpiecznie krytycznym momencie".

Jak wynika z relacji świadków, wojsko obstawiło budynki pakistańskiego radia i telewizji. Przerwano nadawanie kilku prywatnych stacji telewizyjnych. Odcięto wszystkie łącza telefoniczne stacjonarne i komórkowe w kraju.

Potwierdziły się informacje o powrocie byłej premier Benazir Bhutto do Pakistanu z Dubaju, gdzie przebywają jej dzieci i matka. Bhutto miała wrócić do Pakistanu 8 listopada. Agencja AP podała, powołując się na rzecznika pani Bhutto, że była premier przyleciała już do Karaczi na południu kraju. Świadkowie twierdzą, że wokół domu pani Bhutto rozmieszczono około setki żołnierzy.

Wcześniej jej mąż Asif Ali Zardari powiedział, że wiadomość o stanie wyjątkowym "nie jest przyjemna". Mamy nadzieję na budowanie instytucji, a nie niszczenie ich - zaznaczył.

Stan wyjątkowy oznacza przesunięcie wyznaczonych na styczeń przyszłego roku wyborów parlamentarnych w Pakistanie.

Tymczasem amerykański Departament Stanu wezwał Musharrafa, by przeprowadził wybory w styczniu. Rzecznik Departamentu Sean McCormack ocenił w oświadczeniu, że ogłoszenie stanu wyjątkowego jest krokiem wstecz dla demokracji.

Sekretarz stanu USA Condoleezza Rice wyraziła głębokie ubolewanie z tego powodu i nadzieję, że intencją Pakistanu są wolne i uczciwe wybory. W wypowiedzi dla telewizji CNN zaznaczyła, że USA nie popierają "pozakonstytucyjnych posunięć" w Pakistanie.

O szybki powrót do "normalności i demokracji" zaapelowały zaniepokojone wprowadzeniem stanu wyjątkowego Indie, sąsiadujące z Pakistanem, z którym stoczyły trzy wojny od uzyskania niepodległości w 1947 roku.

Deportowany w połowie września do Arabii Saudyjskiej były premier Pakistanu Nawaz Sharif skomentował decyzję o wprowadzeniu stanu wyjątkowego w następujący sposób: zmierzamy do chaotycznej sytuacji, zmierzamy w stronę anarchii.

Sharif po siedmiu latach na wygnaniu został aresztowany po powrocie do Pakistanu pod zarzutem prania brudnych pieniędzy i odesłany do Arabii Saudyjskiej. Kraj ten przyjął go już w 2000 roku, po obaleniu rządu Sharifa w 1999 roku przez prezydenta Musharrafa, a obecnie ponownie zaoferował mu azyl.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)