Trwa ładowanie...

Premier Ukrainy odmówiła mówienia po rosyjsku

Premier Ukrainy Julia Tymoszenko podczas wiecu wyborczego na zdominowanym przez ludność rosyjskojęzyczną Krymie odmówiła mówienia po rosyjsku. Tymoszenko jest jednym z dwóch głównych kandydatów na stanowisko prezydenta w zaplanowanych na 17 stycznia wyborach.

Premier Ukrainy odmówiła mówienia po rosyjskuŹródło: AFP
d3krsbu
d3krsbu

Obecni na wiecu przedstawiciele prorosyjskiej Partii Regionów Ukrainy poprosili Julię Tymoszenko, by zamiast przemawiać po ukraińsku, zaczęła używać języka rosyjskiego - podała prywatna agencja informacyjna UNIAN.

Na czele Partii Regionów stoi główny rywal Tymoszenko i faworyt rankingów przedwyborczych Wiktor Janukowycz.

- Sprawa języka nie ma dla nich żadnego znaczenia. Problem nie w języku, lecz w tym, kto i co na Ukrainie kradnie, a ja chcę, by te kradzieże się skończyły - odpowiedziała Tymoszenko. Wypowiedź ta adresowana była do Janukowycza, który na początku swej kampanii wyborczej obiecywał, że doprowadzi do tego, by język rosyjski stał się drugim po ukraińskim językiem państwowym, lecz następnie złagodził stanowisko w tej sprawie.

Z wywiadu udzielonego przez Janukowycza w grudniu gazecie "Kommiersant-Ukraina" wynikało, że nie ma on zamiaru zmieniać konstytucji, co jest niezbędne do wprowadzenia drugiego języka państwowego. - Problem ten jest zbyt upolityczniony, ludzie często nie rozumieją jego istoty - mówił wówczas lider Partii Regionów.

- Dla niego język nie gra roli, bo dla niego najważniejszy jest dostęp do własności państwowej i władza - krytykowała swego najważniejszego konkurenta Tymoszenko.

Krym jest nie tylko jednym z najbardziej sympatyzujących z Rosją regionów Ukrainy, ale i siedzibą rosyjskiej Floty Czarnomorskiej, która zgodnie z umowami pozostanie tu do 2017 r.

d3krsbu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3krsbu
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj