Trwa ładowanie...
d8fj1ty

Prawicowy słowacki rząd Dzurindy złoży dymisję

Na inauguracyjnym posiedzeniu zebrał
się w Bratysławie słowacki parlament. Po zaprzysiężeniu
nowych parlamentarzystów oczekiwana jest dymisja prawicowego rządu
Mikulasza Dzurindy. Prezydent Ivan Gaszparovicz
mianuje członków nowego gabinetu, którym będzie kierował
socjaldemokrata Robert Fico.

d8fj1ty
d8fj1ty

Po przedterminowych wyborach parlamentarnych, które na Słowacji odbyły się przed dwoma tygodniami (17 czerwca), do parlamentu dostało się sześć partii politycznych.

Tworzące koalicję rządową Kierunek-Socjaldemokracja (Smer - Socialna Demokracia), Słowacka Partia Narodowa (SNS) i Partia Ludowa - Ruch na Rzecz Demokratycznej Słowacji (LS - HZDS) mają w 150-miejscowym jednoizbowym parlamencie 85 mandatów. 50 miejsc zajmą socjaldemokraci, co oznacza, iż co trzeci parlamentarzysta tej kadencji jest z Smeru.

Parlamentem będzie kierował wiceprzewodniczący Smeru Pavol Paszka. Będzie miał czterech zastępców, w tym jednego przedstawiciela opozycji.

Koalicja będzie kierować dwunastoma komisjami parlamentarnymi; sześcioma reprezentant Smeru, po trzech przewodniczących będzie z SNS i HZDS. Opozycja będzie przewodniczyć w siedmiu komisjach.

d8fj1ty

Do opozycji przechodzą trzy ugrupowania centroprawicy, które przez ostatnie osiem lat (dwie kadencje) kierowały państwem: Słowacka Unia Demokratyczna i Chrześcijańska (SDKU) premiera Mikulasza Dzurindy, bardziej od niej konserwatywny Ruch Chrześcijańsko-Demokratyczny (KDH) oraz mająca charakter etniczny Partia Koalicji Węgierskiej (SMK). W 150-miejscowym parlamencie mają one łącznie 65 mandatów.

W parlamencie nowej kadencji znalazło się 126 mężczyzn i 24 panie. Ponad połowa z deputowanych (84 osoby) już była parlamentarzystą.

Dariusz Wieczorek

d8fj1ty
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d8fj1ty
Więcej tematów