PolskaPorozumienie w sprawie cen podręczników podpisane

Porozumienie w sprawie cen podręczników podpisane

Ministerstwo Edukacji i Nauki
podpisało oficjalnie porozumienie z Sekcją Wydawców Edukacyjnych
Polskiej Izby Książki w sprawie sposobów obniżenia cen
podręczników - poinformował wiceminister edukacji Jarosław
Zieliński na konferencji prasowej w Warszawie.

Rozmowy z wydawcami trwały już od kilku tygodni (...). Łatwe być nie mogły, ale połączyła nas wspólna cecha, poczucie wypełniania misji edukacyjnej- powiedział Zieliński. Jak wyjaśnił, rozwiązania przyjęte w porozumieniu doprowadzą do odczuwalnego zmniejszenia kosztów zakupu podręczników.

Szkoły będą ułatwiały nabywanie podręczników. To, w połączeniu z takimi elementami jak wybór szkolnych zestawów podręczników, będzie porządkowało rynek podręczników i prowadziło do obniżenia kosztów- wyjaśnił.

Dokument powstał podczas prac zespołu negocjacyjnego, w którego skład weszli przedstawiciele MEiN i wydawców.

Porozumienie zawiera wypracowane przez zespół negocjacyjny pomysły jak sprawić, żeby uczniowie mogli nabywać tańsze podręczniki. Pomysły te ministerstwo edukacji częściowo wprowadziło już do projektu nowelizacji ustawy o systemie oświaty.

Według tych pomysłów, nauczyciele będą zobowiązani do wyboru podręczników na następny rok już w maju. Dyrektor, przy pomocy księgarza, przygotuje listę książek dla uczniów całej szkoły. Księgarz zamówi je następnie u wydawców, a przed rozpoczęciem roku dostarczy do szkoły. Dzięki grupowym zamówieniom, wydawcy i księgarze będą mogli udzielać szkołom rabatów, co obniży koszt zakupu pojedynczego podręcznika.

Zestaw podręczników będzie wybierany na cały cykl nauczania, czyli na kolejne trzy lata (klasy 1-3, 4-6, gimnazjum, szkoła średnia) i najlepiej dla kilku roczników uczniów - tak, aby dzieci mogły kupować używane książki od starszych kolegów. W jednej szkole dla każdego rocznika nie mogą być więcej niż trzy różne podręczniki do tego samego przedmiotu.

Dyrektor szkoły będzie zobowiązany do organizowania kiermaszy używanych podręczników pod koniec każdego roku szkolnego.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)