Trwa ładowanie...

Pomnik w Jersey City zostanie nieznacznie przesunięty. Za ponad 400 tys. zł

Jak poinformował szef KPRM Michał Dworczyk, pomnik zostanie przesunięty o ok. 50 metrów. Strona polska wydzierżawiła część placu, na którym stanie monument, jak twierdzi polityk, po bardzo korzystnej cenie.
Share
Michał Dworczyk twierdzi, że opłata za dzierżawę terenu pod pomnikiem nie jest wygórowana
Michał Dworczyk twierdzi, że opłata za dzierżawę terenu pod pomnikiem nie jest wygórowanaŹródło: East News
dnkdok8

- Dzięki porozumieniu, działka warta wiele milionów dolarów będzie na 99 lat przekazana we władanie polskiego konsulatu. To będzie godne miejsce - ocenił.

Dworczyk zdradził, że opłata za dzierżawę wyniesie zaledwie 400-450 tys. zł. To jednak niejedyne wydatki Polski związane z Pomnikiem Katyńskim w Jersey City. Jak poinformował szef KPRM, rząd wesprze również rewitalizację terenu wokół monumentu.

Zamieszanie wokół pomnika rozpoczął burmistrz miasta Steven Fulop, który chciał usunąć go z Exchange Place. Następnie nazwał apelującego o pozostawienie go na miejscu Marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego "białym nacjonalistą" i "antysemitą". Po protestach Polonii oraz interwencjach polskich polityków, zdecydowano się na kompromis, czyli nieznaczne przesunięcie pomnika.

dnkdok8

Zobacz także: Macierewicz wcale nie został zepchnięty na "boczny tor"

W czwartek pod Pomnikiem Katyńskim kwiaty złożyła para prezydencka. W trakcie uroczystości wokół monumentu zebrali się mieszkający w Jersey City Polacy, którzy skandowali "pomnik musi zostać!" oraz "Fulop, przeproś!". Później doszło do spotkania Andrzeja Dudy z burmistrzem miasta. Fulop obiecał prezydentowi, że zapewni pomnikowi "godne miejsce".

Źródło: tvp.info

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dnkdok8

Podziel się opinią

Share
dnkdok8
dnkdok8
Więcej tematów