Trwa ładowanie...
d3zxkh5
04-01-2013 17:35

Polska para w W.Brytanii wykorzystywała pracowników

30-letni Dawid S. i jego żona Róża zasiedli na ławie oskarżonych sądu w Portsmouth, gdzie odpowiadają za niewolnicze traktowanie czterech rodaków, których okradali z zarobionych pieniędzy.

d3zxkh5
d3zxkh5

Oskarżony mężczyzna zaoferował pracę w Wielkiej Brytanii czterem swoim rodakom. Kiedy zjawili się na miejscu, zostali zakwaterowani w ciasnych pokojach w niewielkim mieszkaniu. Siwak wraz z żoną zabierali mężczyznom większość z zarobionych przez nich pieniędzy - czytamy w serwisie BBC News.

Zabrał pracownikom karty bankomatowe i nr PIN

30-latkowi i jego żonie postawiono cztery zarzuty związane z przetrzymywaniem osób w niewolniczych warunkach. Zdaniem prokuratora, cała historia przypomina opowieści rodem z książek Charlesa Dickensa. - Mamy to do czynienia praktycznie z niewolnictwem, zmuszaniem do pracy i zabieraniem pieniędzy. W nowoczesnym ustawodawstwie nazywa się to niewolą - mówi prokurator Barnaby Shaw.

Według materiału dowodowego, między czerwcem 2011 i majem 2012 roku 30-letni Dawid S. zachęcił czterech mężczyzn do wyjazdu z Polski i pracy w Portsmouth. Każdy z nich za to zapłacił Dawidowi S. po 100 funtów. Następnie każdy płacił 50 funtów tygodniowo za pokój i 30 funtów tygodniowo za jedzenie. Oskarżona kobieta podkreślała, że cała czwórka przyjechała do Wielkiej Brytanii dobrowolnie, szukając dobrze płatnej pracy.

Siwak załatwił mężczyznom pracę, m.in. przy pakowaniu artykułów spożywczych. Następnie zabrał ich do banku, gdzie założyli sobie konta, na które przelewane miały być ich zarobki. Siwak wziął od mężczyzn karty bankomatowe i numery PIN. Za ich pomocą wypłacał zarobione przez rodaków pieniądze.

d3zxkh5

Traktował ich jak niewolników

- Traktował ich jak niewolników. Woził do pracy i potem odwoził prosto do mieszkania. Kontrolował ich finanse. Czasem miał gest i dawał im jakieś niewielkie kwoty na papierosy i inne drobne wydatki. Większość pieniędzy zatrzymywał jednak dla siebie. Oskarżony stosował też groźby i przemoc, jeśli któryś z mężczyzn próbował się buntować. Generalnie trzymał ich w stanie ciągłego ubóstwa, wszyscy czuli się wykorzystywani i oszukani - dodaje prokurator.

Sprawa się wydała, gdy jeden z mężczyzn uciekł w styczniu 2012 roku i opowiedział wszystko policjantom. Funkcjonariusze szybko odwiedzili mieszkania, zatrzymali też Dawida S. i jego żonę. Sąd w Portsmouth wkrótce wyda wyrok w tej sprawie.

Małgorzata Słupska

d3zxkh5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3zxkh5
Więcej tematów