PolskaPolska mniej atrakcyjna dla turystów

Polska mniej atrakcyjna dla turystów

Prawie 14 mln zagranicznych turystów
przyjechało do Polski w 2002 r. Jest to 6,8% mniej niż w roku
poprzednim - poinformował na poniedziałkowej konferencji dr
Krzysztof Łopaciński z Instytutu Turystyki.

03.03.2003 16:39

Według danych instytutu spadek ten był dwukrotnie mniejszy niż dwa lata temu. Łopaciński uważa, że zmniejszenie liczby turystów to naturalny proces po wzroście zainteresowania Polską w latach 90. Również ceny nie są dla nich tak atrakcyjne jak poprzednio.

Natomiast w 2003 r. Łopaciński spodziewa się niewielkiego wzrostu liczby zagranicznych przyjazdów w stosunku do 2002 r., m.in. z powodu bliskiego przystąpienia Polski do UE.

Według prezesa Polskiej Organizacji Turystycznej Andrzeja Kozłowskiego, w przyszłości naszym krajem w większym stopniu zainteresują się młodzi ludzie w krajów UE. Dlatego należy stworzyć specjalnie dla nich atrakcyjny program turystyczny oraz zwiększyć liczbę tanich schroniska.

Według Kozłowskiego Organizacja planuje też bardziej intensywne i kompleksowe akcje promocyjne za granicą. Dodał, że obecnie promocja prowadzona jest w sposób mało oryginalny i niekompletny. Organizacja kończy też opracowanie programu turystyki morskiej.

Organizacja planuje też intensywną promocję w Rosji i krajach byłego ZSRR, czego dotychczas nie robiła. "Jest to najbardziej perspektywiczny rynek zagraniczny" - powiedział Kozłowski. Dodał, że przyciąganiem rosyjskich turystów są zainteresowane także organizacje turystyczne z krajów UE.

Według danych Instytutu w 2002 r. przychody z tytułu przyjazdów turystów wyniosły 2,8 mld USD, co stanowi spadek o 3,7% w stosunku do roku poprzedniego. Kwota ta stanowi ponad 62% wpływów od cudzoziemców. Pozostała część pochodzi od odwiedzających jednodniowych.

Spośród przyjeżdżających do Polski w 2002 r. turystów największą grupę stanowili: Niemcy (4,1 mln), Ukraińcy (2,9 mln), Białorusini (1,7 mln), Rosjanie (940 tys.) i Litwini (840 tys.) W 2002 r. do Polski przyjechało 5,5% mniej Niemców niż w roku poprzednim. Według Łopacińskiego obecnie ceny w Polsce nie są już dla nich tak atrakcyjne, jak w poprzednich latach. Jednak spadek ich przyjazdów był dwukrotnie mniejszy niż w poprzednim roku.

Do Polski przyjechało też ponad 18% mniej turystów z Białorusi, co wynika z licznych informacji prasowych o wprowadzeniu wiz do Polski, zaś turyści nie znają dokładnej daty wprowadzenia wiz. Sytuacja ta powinna się unormować w kilka miesięcy po ich wprowadzeniu.

W 2002 r. liczba międzynarodowych podróży na świecie wyniosła 714, 6 mln czyli o 3,1% więcej niż w 2001 r. W regionie Europy Środkowej i Wschodniej zanotowano 81 mln wizyt, o 3,9% więcej niż w ubiegłym roku. (jask)

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)