Polska armia wciąż oblegana przez kandydatów
Do jednostek zgłaszają się nie tylko osoby po studiach, lecz także z innych służb, w tym z policji - informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Brak możliwości przechodzenia na emeryturę po 15 latach i perspektywa dłuższej służby nie zniechęciła ochotników do ubiegania się o status żołnierza zawodowego.
08.02.2013 | aktual.: 08.02.2013 05:18
Tymczasem kolejne wakaty w armii pojawią się już w tym miesiącu - żołnierze najczęściej odchodzą z wojska wraz z końcem stycznia nowego roku. Wtedy bowiem zyskują oni m.in. wyższą emeryturę i dodatkowe świadczenia.
- Patrząc na wnioski, które składają ochotnicy do służby przygotowawczej i zainteresowanie na etapie kwalifikacji wojskowej, możemy stwierdzić, że sytuacja utrzymuje się na tym samym poziomie - potwierdza Zbigniew Winiarski, szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Rzeszowie.
Podkreśla również, że dla chętnych nie ma większego znaczenia to, że będą musieli dłużej służyć, aby nabyć uprawnienia emerytalne. Podobnie jest w innych częściach kraju.
- Przechodzą do nas funkcjonariusze innych służb, np. policji, bo na starcie otrzymają uposażenie wyższe o blisko tysiąc zł. Dodatkowo wojsko to jedyna formacja mundurowa, która zapewnia mieszkanie - wskazuje Artur Łęcki, p.o. komendanta Wojskowej Komendy Uzupełnień w Radomiu.