Trwa ładowanie...
Polityka
papież
25-07-2012 07:41

"Polityka": Kto zastąpi Benedykta XVI?

Po aferze z watykańskimi przeciekami wracają spekulacje o następcach Benedykta XVI. Kolejny papież będzie zapewne Włochem, ale najciekawsi kandydaci są spoza Italii - zauważa tygodnik "Polityka".

Share
"Polityka": Kto zastąpi Benedykta XVI?Źródło: PAP/EPA, fot: Alessandro di Meo
d34qxgf

Włosi stanowią prawie połowę europejskich kardynałów mających prawo wyboru papieża. I pewnie chętnie widzieliby na tronie swojego rodaka. Na czoło wysuwa się co najmniej pięciu kandydatów.

Potencjał papieski ma* Austriak Christoph Schonborn*ur. w 1945 r., przezywany Chłopcem od Darwina. Mówi biegle wieloma językami i ma doskonałe stosunki w elicie europejskiej, bo jest kapelanem Zakonu Złotego Runa, gromadzącego wielu monarchów i książąt Europy.

Niemiec Reinhard Marx ur. w 1953 r. ma poczucie humoru i wyczucie mediów. Jest jednym z najmłodszych kardynałów. Przewodniczy Komisji Episkopatów Unii Europejskiej.

d34qxgf

Włoch Gianfranco Ravasiur. w 1942 r., biblista i popularyzator Biblii, szef Papieskiej Rady Kultury. Oznaczył się już na polu dialogu wierzących i ateistów, który energicznie popiera.

Czech Dominik Duka, ur. w 1943r. prymas najbardziej zlaicyzowanego kraju Europy. Z Vaclavem Havlem siedział w komunistycznym więzieniu za działalność w podziemnym zakonie dominikańskim.

Bośniak Vinko Puljić, ur. w 1945 r., ryzykował wolnością osobistą, a nawet życiem w obronie praw człowieka w Bośni i Hercegowinie. Pilny i dość pesymistyczny obserwator relacji chrześcijańsko-muzułmańskich w tym regionie.

d34qxgf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d34qxgf
d34qxgf
Więcej tematów