Trwa ładowanie...

Politycy wspominają Zytę Gilowską

W wieku 66 lat zmarła była wicepremier i minister finansów Zyta Gilowska. W sieci pojawia się wiele komentarzy, w których politycy wspominają byłą posłankę.

Share
Politycy wspominają Zytę Gilowską
Źródło: PAP, Fot: Radek Pietruszka
d3i0xvt

"Odeszła jedna z najbardziej wyrazistych postaci polskiej polityki. Smutny dzień" - napisał na Twitterze były premier, szef Rady Europejskiej Donald Tusk.

"Bardzo smutna wiadomość" - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda.

"Analityczny umysł, dobre serce i niezapomniane riposty" - tak zmarłą wspomina szef PO Grzegorz Schetyna.

Kondolencje rodzinie byłem wicepremier złożył lider Nowoczesnej Ryszard Petru.

Leszek Balcerowicz napisał: "Była po stronie wolności gospodarczej i odpowiedzialności fiskalnej".

"Ujmująca kobieta, przebojowy polityk, minister finansów, dzięki któremu pierwszy rząd PiS był ekonomicznie racjonalny" - ocenił Radosław Sikorski.

Jolanta Szczypińska: "Tak bardzo smutno..."

"Jej zasługą m.in. ulga w PIT dla rodzin" - napisał Bartosz Marczuk.

Szefowa "Wiadomości" TVP1 Marzena Paczuska o Zycie Gilowskiej: "Najbłyskotliwsza, najcieplejsza kobieta w polskiej polityce".

Zyta Gilowska miała 66 lat. Była wicepremierem i ministrem finansów w rządzie najpierw Kazimierza Marcinkiewicza, potem Jarosława Kaczyńskiego. Do 2005 roku zasiadała w klubie parlamentarnym Platformy Obywatelskiej.

d3i0xvt

Gilowska od 2001 roku była profesorem zwyczajnym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Autorka ponad 220 publikacji naukowych z zakresu finansów publicznych. W 2009 roku otrzymała Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.

W latach 2001-2005 i 2007-2008 była posłanką na Sejm. Od 2010 do 2013 zasiadała w Radzie Polityki Pieniężnej. W październiku 2015 roku została członkinią Narodowej Rady Rozwoju powołanej przez prezydenta Andrzeja Dudę.

d3i0xvt

Podziel się opinią

Share
d3i0xvt
d3i0xvt
Więcej tematów