Trwa ładowanie...

Polacy wyszli z posiedzenia - mają dość obelg

Trzech posłów Akcji Wyborczej Polaków na Litwie znowu stanęło przed sejmową Komisją Etyki Poselskiej. Komisja rozpatrywała skargę prezesa "Vilniji" Kazimierasa Garsvy i członka tej organizacji, nauczyciela historii ze Szkoły Tysiąclecia w Solecznikach, Arturasa Andriusaitisa, którzy oskarżyli polskich posłów o złamanie szeregu ustaw, Konstytucji, a nawet umów międzynarodowych.

Polacy wyszli z posiedzenia - mają dość obelgŹródło: AFP, fot: Petras Malukas
d1hzgmq
d1hzgmq

Powodem do kolejnego ataku przedstawicieli "Vilniji" na posłów Polaków posłużyło ich oświadczenie, w którym posłowie stanęli w obronie godności Polaków na Litwie.

Jak już pisaliśmy wcześniej, do ataku przedstawicieli "Vilniji" na polską mniejszość doszło podczas wyjazdowego posiedzenia Komisji Sejmu i Światowej Wspólnoty Litwinów. Członkowie Komisji odwiedzili wtedy litewskie, a także polskie placówki oświatowe działające w rejonie.

- Tam dziś wychowują "Hitlerjugend", od przedszkola dzieci nie uczą języka (litewskiego - przyp. red.), niczego nie wiedzą oni o tym kraju, o Litwie, mimo że tu się urodzili i wychowali - przekonywał posłów oraz przedstawicieli litewskiej diaspory za granicą były wieloletni dyrektor litewskiego gimnazjum im. S. Rapolionisa w Ejszyszkach, Vytautas Dailydka. Jego opinię poparła też dyrektorka litewskiej szkoły średniej w Turgielach Ausra Voveriene. Dailydka zaapelował do władz, żeby Polakami na Wileńszczyźnie zajął się też Urząd Bezpieczeństwa Państwa.

O skandalicznych słowach przedstawicieli "Vilniji" napisał portal DELFI. Jednak, na posiedzeniu Komisji Etyki Poselskiej przedstawiciele tej organizacji - Kazimieras Garsva, Arturas Andriusaitis - oświadczyli, że są to oszczerstwa "Kuriera Wileńskiego", na podstawie, których posłowie Polacy wystosowali oświadczenie ubliżające ich godności, ale też negujące jedność terytorialną Litwy oraz rozniecające waśnie narodowościowe.

d1hzgmq

Podczas tyrady przedstawicieli "Vilniji" posłowie AWPL Michał Mackiewicz, Leonard Talmont i Jarosław Narkiewicz opuścili posiedzenie Komisji Etyki i wrócili dopiero po tym, gdy "vilnijowcy" skończyli swoje przemówienia.

Poseł Talmont wyjaśnił członkom Komisji, że ich wyjście nie należy traktować, jako demonstracja wobec Komisji. - Po prostu nie chcemy więcej słuchać tych ataków, na które ze strony tych panów jesteśmy narażeni od wielu lat - wyjaśnił poseł.

Posłowie AWPL wyjaśnili komisji, że w swoim oświadczeniu przedstawili opinie i stanowiska swoich wyborców wobec oszczerstw ze strony przedstawicieli "Vilniji". Zaznaczyli też, że skierowali do prokuratury zawiadomienie o popełnionym, ich zdaniem, przestępstwie przez Dailydkę, Andriusaitisa i innych.

- Te ataki z ich strony można tłumaczyć dwojako. Albo w ten sposób chce się nas zastraszyć, żebyśmy nie mogli nie tylko wypowiadać swego zdania, ale też wychowywać w duchu naszej tradycji naszych dzieci. Jeśli o to chodzi, to zapewniamy, że nie zastraszyliście nas i nigdy nie zastraszycie. Z drugiej strony, wygląda na to, że ci panowie zrozumieli, że przekroczyli granicę etyki i że sprawą zajęła się prokuratura, toteż w ten sposób próbują się bronić - powiedział z kolei poseł Jarosław Narkiewicz. Zauważył też, że zakres kompetencji Komisji Etyki Poselskiej nie obejmuje tematu skargi, w której stwierdza się, że posłowie naruszyli prawo, złamali przysięgę konstytucyjną, a na dodatek sprawą zajmuje się prokuratura. Wobec tego Komisja oddaliła skargę "Vilniji".

d1hzgmq

W środę Komisja musiała też podjąć decyzję w sprawie posła Jarosława Narkiewicza, którego z kolei zaskarżył do komisji etyki poselskiej poseł Gintaras Songaila. Narkiewicz musiał tłumaczyć się z wypowiedzi podczas posiedzenia parlamentu, że Polacy na Wileńszczyźnie nie poddadzą się wynarodowianiu, podobnie jak nie poddali się wcześniej ani władzom carskim, ani władzom okupacyjnym faszystowskich Niemiec czy władzom komunistycznym. To oświadczenie poseł wystosował 17 marca po tym, jak Sejm większością głosów uchwalił Ustawę o Oświacie dyskryminującą polskie szkolnictwo na Wileńszczyźnie.

Poseł Songaila uważa, że tym oświadczeniem Narkiewicz złamał przysięgę konstytucyjną i musi być pozbawiony mandatu poselskiego. Komisja jednak nie podjęła decyzji wobec zasadności oskarżeń Songaily, bo zwyczajnie zabrakło kworum, gdyż kilku członków Komisji nie stawiło się na posiedzeniu.

d1hzgmq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1hzgmq
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj