Polacy ufają Unii Europejskiej
Polacy należą do najbardziej
proeuropejskich narodów w całej Unii Europejskiej - potwierdza to najnowszy jesienny Eurobarometr. Aż 71% Polaków jest zadowolona z naszego członkostwa w UE.
Sondaż wskazuje, że coraz więcej Polaków wierzy w poprawę sytuacji w gospodarce i na rynku pracy.
W skali całej UE aż 58% obywateli aprobuje członkostwo ich kraju we Wspólnocie. Jak zauważyli autorzy badania, to najwyższy wynik od 1994 roku; w ówczesnych 12 unijnych krajach poparcie dla UE wynosiło też 58%.
Przeprowadzony od 22 września do 3 listopada sondaż pokazuje jednak spadek w porównaniu z wiosennym Eurobarometrem zaufania obywateli do sytuacji gospodarczej ich kraju oraz rynku pracy, a także unijnych instytucji.
Autorzy badania tłumaczą to zjawisko rosnącą wszędzie w Europie inflacją, a zwłaszcza rosnącymi cenami energii.
Na tle UE, Polacy wyglądają na optymistycznych. Aż 62% ma zaufanie do unijnych instytucji; unijna średnia to 48% Ponadto w Polsce liczba respondentów wierzących, że najbliższe 12 miesięcy przyniosą poprawę sytuacji gospodarczej kraju, jest aż o 14 punktów proc. wyższa niż tych, co nie wierzą. Ogólnie w poprawę sytuacji gospodarczej Polski wierzy 28% respondentów; unijna średnia - 24%.
Podobnie Polacy są w czołówce optymistów, jeżeli chodzi o sytuację na rynku pracy, po Litwinach i Szwedach. Aż 37% polskich respondentów wierzy w poprawę w ciągu najbliższego roku.
Jesienny Eurobarometr potwierdził już znane z poprzednich sondaży pozytywne nastawienie Polaków do przynależności Polski do UE. Najwyższe poparcie w tej sprawie deklarują Luksemburczycy (82%), potem Holendrzy (79%), Belgowi i Irlandczycy (po 74%) i wreszcie Polacy - 71% przyznaje, że członkostwo Polski w UE to dobra rzecz.
Na dole tej drabiny tradycyjnie znajduje się Wielka Brytania - tylko 34% brytyjskich respondentów uważa, że przynależności do UE jest dla ich kraju dobrą rzeczą. Kiepskie notowania członkostwa w UE Eurobarometr wykazał też na Łotwie (37%), w Austrii (38%) i na Węgrzech (40%).
58% Europejczyków uważa, że członkostwo w UE przynosi ich krajowi korzyści, a 29% - że nie.
Na poziomie krajów członkowskich, w pięciu krajach co najmniej osiem na 10 osób uważa, że ich kraj skorzystał na wejściu do UE. Te kraje to Irlandia (87%), Polska (83% - o 5 punktów więcej niż wiosną tego roku), Litwa (81%), Grecja i Estonia (po 80%).
Inga Czerny