PolskaPolacy przeciw klonowaniu w celach prokreacyjnych

Polacy przeciw klonowaniu w celach prokreacyjnych

86% ankietowanych Polaków uważa klonowanie za niedopuszczalną metodę prokreacji, w sytuacji gdy niemożliwe jest poczęcie dziecka w naturalny sposób - wynika z badań CBOS przeprowadzonych w lutym 2003 roku.

7% nie ma opinii na temat klonowania. Tyle samo ankietowanych uważa, że w takich sytuacjach klonowanie jest dopuszczalne. Za bardziej słuszne rozwiązanie problemu bezpłodności Polacy uznają zapłodnienie in vitro (52%).

W większości ankietowani sądzą, że jeżeli nasz kraj ma odnieść korzyści z klonowania, to może to być klonowanie zwierząt w celu leczenia ludzi (45%) oraz do celów naukowych (34%). Znacznie mniej ankietowanych (20%) popiera ideę, aby klonować ludzkie zarodki w celu leczenia ludzi tj. uzyskiwania narządów do przeszczepów i prowadzenia badań umożliwiających wynalezienie leków na nieuleczalne dotąd choroby.

Trzy czwarte Polaków (76%) twierdzi, że wie, na czym polega klonowanie. Mniej więcej co czwarty (23%) przyznaje, że nie orientuje się w tej sprawie. 1% badanych nie ma żadnej opinii na ten temat.

3% dorosłych Polaków twierdzi, że zgodziłoby się na sklonowanie samych siebie w razie potrzeby, 95% byłoby temu przeciwnych.

Ponad połowa respondentów (52%) w ogóle nie wierzy w doniesienia o narodzinach sklonowanych dzieci, 29% skłonnych jest przyjąć, że fakty takie miały miejsce, a 19% badanych nie ma zdania w tej sprawie.

Liczba Polaków popierających klonowanie ludzi w celach prokreacyjnych zmalała o 10% w ciągu ostatnich sześciu lat. Na pytanie, czy dopuszczalne jest, aby lekarze sklonowali, tzn. sztucznie powielili, jednego z rodziców w celu wytworzenia z nich zarodka, z którego w organizmie matki rozwinie się dziecko podobne do jednego z rodziców, 7% respondentów odpowiedziało - tak. W 1997 roku takiej odpowiedzi udzieliło 17%.

Sondaż przeprowadzono w grupie losowo wybranych 1003 osób. Najwięcej przeciwników klonowania dla prokreacji znalazło się w grupie wiekowej 45-54 lata (89%) a najmniej w grupie 25-34 lata (85%). Najwyższy procent przeciwników jest wśród osób z wykształceniem średnim (88%) i wyższym (87%). W tej ostatnie grupie jest też najwięcej zwolenników (12%). Najwięcej przeciwników klonowania w celach prokreacyjnych wyznaje prawicowe poglądy polityczne (95%), najmniej przeciwników jest wśród zwolenników lewicy (80%). (aka)

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)