Polacy nie znają języków
Ponad połowa dorosłych Polaków nie zna
żadnego języka obcego, a blisko dwie piąte nigdy nie było za
granicą - wynika z badań przeprowadzonych w maju przez Centrum
Badania Opinii Społecznej.
Ponad połowa (56%) dorosłych Polaków deklaruje, że nie zna żadnego języka obcego, zaś dwie piąte (44%) twierdzi, że potrafi porozumieć się w co najmniej jednym. Najwięcej Polaków deklaruje znajomość rosyjskiego - 23%, 17% angielskiego, 14% niemieckiego, a 2% francuskiego.
Młodzi ludzie, od 18. do 24. roku życia, znają przede wszystkim język angielski (54%), rzadziej niemiecki (22%), a jeszcze rzadziej rosyjski (13%). Wśród osób mających od 25 do 34 lat znajomość tych trzech języków jest wyrównana, angielski wskazało 21% badanych, a rosyjski i niemiecki po 19%. W grupach wiekowych powyżej 35. roku życia dominuje znajomość rosyjskiego.
Inteligencja jeździ
Możliwość porozumiewania się w języku obcym deklaruje 60% mieszkańców wielkich miast liczących powyżej pół miliona ludności, niemal połowa (48%) mieszkańców miast od 20 do 500 tys. ludności i tylko jedna trzecia mieszkańców wsi (35%).
Blisko dwie piąte (39%) respondentów zadeklarowało, że nigdy nie było za granicą. Z badań wynika, że wyjazdy zagraniczne są powszechne jedynie wśród kadry kierowniczej i inteligencji (96%), osób z wyższym wykształceniem (94%), pracowników umysłowych niższego szczebla (83%) i osób prowadzących działalność gospodarczą (82%).
Najczęściej podawanym celem wyjazdów zagranicznych jest turystyka, zwiedzanie innych krajów i uprawianie sportu (63%) W ciągu ostatnich 20 lat celem wyjazdu prawie jednej piątej wyjeżdżających (18%) była praca zarobkowa, taka sama grupa (18%) podróżowało w celach handlowych i na zakupy. 8% badanych wyjeżdżało w celach służbowych, a jedynie 3% na studia i stypendia naukowe.
Do USA jak do Afryki
Najczęściej odwiedzanym przez Polaków krajem są Niemcy, w ciągu ostatnich 20 lat był tam co trzeci Polak (34%). Następne w kolejności są Czechy i Słowacja. W Czechach lub na Słowacji było tyle samo badanych co w Niemczech. W czołówce odwiedzanych krajów znalazły się również Węgry (11%) oraz Włochy i Austria (po 9%).
Liczba osób wyjeżdżających do krajów pozaeuropejskich utrzymuje się w ostatnich 10 latach na stałym poziomie. Stany Zjednoczone odwiedziło 2% Polaków, zaś Kanadę 1%. Bez zmian pozostaje też liczba odwiedzających egzotyczne kraje w Afryce i Azji - było tam w sumie 2% badanych.
Badanie przeprowadzono w dniach 7-10 maja na reprezentatywnej próbie 1006 dorosłych Polaków.