Polacy nie wiedzą, jak aplikować o Fundusze Europejskie na lokalne projekty

Fundusze europejskie wspierają szereg inicjatyw mających na celu poprawę jakości życia mieszkańców poprzez programy, które polepszające warunki życia, rozwój infrastruktury, zwiększenie zatrudnienia oraz ochronę środowiska. Tylko co trzeci Polak wie, jak aplikować o Fundusze Europejskie na lokalne projekty – wynika z najnowszego badania United Surveys dla Wirtualnej Polski. Brak wiedzy w tym zakresie może prowadzić do niewykorzystania dostępnych środków, które są kluczowe dla rozwoju społeczności lokalnych.

Polacy nie wiedzą, jak aplikować o Fundusze Europejskie na lokalne projekty
Polacy nie wiedzą, jak aplikować o Fundusze Europejskie na lokalne projekty
Źródło zdjęć: © Pixabay

Materiał powstał we współpracy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej ze środków Funduszu Rozwoju Regionalnego

Polska jest beneficjentem środków unijnych od wczesnych lat 90. Setki miliardów złotych trafiły na cele infrastrukturalne, pomocowe i rozwojowe. Może się wydawać, że długotrwała obecność Funduszy Europejskich w przestrzeni publicznej zwiększy zainteresowanie obywateli pozyskiwaniem dofinansowań. Jednak w tym celu niezbędna jest wiedza jak aplikować w konkretnych programach, która, jak wskazują wyniki ostatniego sondażu, jest mocno ograniczona.

Zaledwie niewielka część Polaków wie, jak ubiegać się o Fundusze Europejskie na lokalne projekty – wynika z badania United Surveys dla Wirtualnej Polski. Tylko 8,3 procent respondentów zadeklarowało, że zdecydowanie zna zasady aplikowania, a 25 procent odpowiedziało, że raczej wie, jak to zrobić.

Natomiast 37,1 procent badanych przyznało, że raczej nie wie, jak aplikować o takie fundusze, a kolejne 25,3 procent odpowiedziało, że zdecydowanie nie ma takiej wiedzy. Niezdecydowanych w tej kwestii było 4,2 proc.

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie© WP

Potrzeba szerszych działań edukacyjnych i informacyjnych

Wyniki badania wyraźnie wskazują na niewystarczający poziom wiedzy społeczeństwa w zakresie możliwości aplikowania o Fundusze Europejskie na lokalne projekty. Mimo że środki unijne stanowią kluczowe źródło wsparcia dla wielu inicjatyw lokalnych, z których korzystają gminy, organizacje pozarządowe czy przedsiębiorcy, wiedza na temat procedur pozostaje bardzo ograniczona. Taki stan rzeczy może skutkować niewykorzystaniem dostępnych środków, co w konsekwencji może hamować rozwój lokalnych społeczności i zmniejszać efektywność wykorzystania funduszy europejskich w Polsce. Wyniki wskazują, że potrzeba budowania świadomości o Funduszach Europejskich jest pilnym wyzwaniem, które wymaga szybkiej reakcji na poziomie centralnym i lokalnym.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wspomnienia Polaków sprzed strefy Schengen. "Na granicach były problemy"

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 25-27 października 2024 roku za pomocą metod CATI i CAWI.

Materiał powstał we współpracy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej ze środków Funduszu Rozwoju Regionalnego

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)