Materiał powstał we współpracy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej ze środków Funduszu Rozwoju Regionalnego
Polska jest beneficjentem środków unijnych od wczesnych lat 90. Setki miliardów złotych trafiły na cele infrastrukturalne, pomocowe i rozwojowe. Może się wydawać, że długotrwała obecność Funduszy Europejskich w przestrzeni publicznej zwiększy zainteresowanie obywateli pozyskiwaniem dofinansowań. Jednak w tym celu niezbędna jest wiedza jak aplikować w konkretnych programach, która, jak wskazują wyniki ostatniego sondażu, jest mocno ograniczona.
Zaledwie niewielka część Polaków wie, jak ubiegać się o Fundusze Europejskie na lokalne projekty – wynika z badania United Surveys dla Wirtualnej Polski. Tylko 8,3 procent respondentów zadeklarowało, że zdecydowanie zna zasady aplikowania, a 25 procent odpowiedziało, że raczej wie, jak to zrobić.
Natomiast 37,1 procent badanych przyznało, że raczej nie wie, jak aplikować o takie fundusze, a kolejne 25,3 procent odpowiedziało, że zdecydowanie nie ma takiej wiedzy. Niezdecydowanych w tej kwestii było 4,2 proc.
Potrzeba szerszych działań edukacyjnych i informacyjnych
Wyniki badania wyraźnie wskazują na niewystarczający poziom wiedzy społeczeństwa w zakresie możliwości aplikowania o Fundusze Europejskie na lokalne projekty. Mimo że środki unijne stanowią kluczowe źródło wsparcia dla wielu inicjatyw lokalnych, z których korzystają gminy, organizacje pozarządowe czy przedsiębiorcy, wiedza na temat procedur pozostaje bardzo ograniczona. Taki stan rzeczy może skutkować niewykorzystaniem dostępnych środków, co w konsekwencji może hamować rozwój lokalnych społeczności i zmniejszać efektywność wykorzystania funduszy europejskich w Polsce. Wyniki wskazują, że potrzeba budowania świadomości o Funduszach Europejskich jest pilnym wyzwaniem, które wymaga szybkiej reakcji na poziomie centralnym i lokalnym.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wspomnienia Polaków sprzed strefy Schengen. "Na granicach były problemy"
Badanie zostało przeprowadzone w dniach 25-27 października 2024 roku za pomocą metod CATI i CAWI.
Materiał powstał we współpracy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej ze środków Funduszu Rozwoju Regionalnego