Podrabiaczom oscypków Unia mówi stanowczo "nie!"
Góralski oscypek już oficjalnie jest pod unijną ochroną. Właśnie weszła w życie decyzja Komisji Europejskiej o wpisaniu go na listę tradycyjnych produktów regionalnych. To drugi po bryndzy podhalański produkt, który może być teraz promowany i sprzedawany w całej Europie.
Galeria
[
]( http://wiadomosci.wp.pl/oscypek-pod-ochrona-6038717045441665g )[
]( http://wiadomosci.wp.pl/oscypek-pod-ochrona-6038717045441665g )
Oscypek pod ochroną
Jednak wpisanie oscypka na listę unijną niesie za sobą i inne konsekwencje. Od środy bowiem ser jest chroniony przez prawo europejskie. Starosta tatrzański, Andrzej Gąsienica, wyjaśnił, że osobom podrabiającym góralski produkt grozi kara. Zakazane jest podrabianie oscypka, a także wytwarzanie go niezgodnie z procedurami. Gąsienica przypomniał, że tradycyjny góralski ser musi spełniać trzy podstawowe wymogi: sposobu produkcji, kształtu oraz gramatury - maksymalnie może w nim być 40% krowiego mleka.
Od środy zakazane jest sprzedawanie serów oscypkopodobnych, w kształcie przypominającym oscypek i pod nazwą oscypek. Ściganiem producentów podróbek zajmować się będzie Inspekcja Kontroli Handlowej i Państwowa Inspekcja Jakości Żywności. Pierwsze kontrolowane mają być hotele restauracje i sklepy.