Trwa ładowanie...

Pobicia i kradzieże w gimnazjach na porządku dziennym

Kontrola słynnych "trójek Giertycha" przeprowadzona
w małopolskich gimnazjach wykazała, że 11% szkół ma problemy z bezpieczeństwem. Niszczenie mienia, bójki i kradzieże są w nich niemal na
porządku dziennym - ujawnia "Dziennik Polski".

Pobicia i kradzieże w gimnazjach na porządku dziennymŹródło: PAP, fot: Tomasz Gzell
dsssxg5
dsssxg5

Małopolskie kuratorium nie chce zdradzić nazw niebezpiecznych gimnazjów, ale zapowiada ich ponowną kontrolę. Inspekcja w tych placówkach zakończyła się w grudniu ubiegłego roku. Kuratorium oświaty podsumowało jej wyniki.

Już widać, że sprawa bezpieczeństwa na terenie szkół została w ostatnich latach mocno zaniedbana - zaznacza Józef Rostworowski, małopolski kurator oświaty i dodaje: mam nadzieję, że dzięki tym kontrolom uda się coś zmienić. Do ministerstwa edukacji wnioski wizytatorów trafią w połowie lipca. "Dziennikowi Polskiemu" już teraz udało się do nich dotrzeć.

Sprawdzono 703 małopolskie gimnazja pod kątem bezpieczeństwa. Wizytatorzy rozmawiali z dyrektorami, nauczycielami, przedstawicielami rodziców i samymi uczniami. Ci ostatni wypełniali też ankiety. Ich wyniki są szokujące. Ponad 65% gimnazjalistów stwierdziło, że na terenie ich szkoły zdarzają się bójki. Ponad połowa zetknęła się z kradzieżami, a 72% uczestniczyło (lub było świadkami) w niszczeniu wyposażenia szkoły lub przedmiotów należących do innych uczniów.

Nieco mniejszym problemem są wymuszenia (tego typu problem dostrzegło 5% ankietowanych) i handel narkotykami, z którym na terenie szkoły zetknęło się 8% małopolskich gimnazjalistów. Rzadziej uczniowie zgłaszają sytuacje poniżania i znęcania się. Z ankiet wynika też, że z niebezpiecznymi sytuacjami uczniowie najczęściej stykają się na szkolnych korytarzach, w ubikacjach i na terenach wokół szkoły - pisze krakowski dziennik. (PAP)

dsssxg5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dsssxg5
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj