Trwa ładowanie...

PiS straci władzę? Najnowszy sondaż WP

Czy Prawo i Sprawiedliwość po jesiennych wyborach parlamentarnych straci władzę i po ośmiu latach przestanie rządzić w Polsce? - to pytanie, które zadaliśmy Polakom w najnowszym sondażu. Wyniki nie są jednoznaczne i nie do końca mogą uspokajać polityków PiS.

Władza PiS na styku. Polacy orzekli, czy Kaczyński straci władzęWładza PiS na styku. Polacy orzekli, czy Kaczyński straci władzęŹródło: PAP, fot: Radek Pietruszka
d2pzv80
d2pzv80

W badaniu United Surveys dla Wirtualnej Polski zapytaliśmy Polaków, czy po najbliższych wyborach parlamentarnych PiS zakończy rządy.

W sumie 42,9 proc. uczestników zgodziło się z takim stwierdzeniem. Odpowiedź "zdecydowanie tak" wybrało - 15,4 proc., a raczej "tak" - 27,5 proc. ankietowanych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz też: Ostre rozliczenia u rządzących. Nieoczekiwane wsparcie dla Kowalskiego

Nowy sondaż. PiS przestanie rządzić?

Z kolei 45,1 proc. to łączny odsetek tych, których zdaniem partia Jarosława Kaczyńskiego uzyska taki wynik wyborczy, który pozwoli jej nadal rządzić. 12,4 proc. było zdecydowanych w swojej ocenie, a 32,7 proc. wybrało odpowiedź z zastrzeżeniem "raczej nie".

WP WP
WPŹródło: WP

Natomiast 12 proc. respondentów stwierdziło, że nie wie lub trudno im powiedzieć, czy PiS przestanie rządzić.

d2pzv80

Ani jeden. Wyborcy PiS pewni swego

Nie od dziś wiadomo, że wyborcy PiS to elektorat zdyscyplinowany i niemal bezkrytyczny wobec ugrupowania, które wspiera. Potwierdzają to wyniki sondażu w grupie ankietowanych deklarujących się jako wyborcy Zjednoczonej Prawicy.

Ani jeden zwolennik partii Kaczyńskiego po pytaniu o ocenę możliwości utraty władzy przez PiS nie wskazał odpowiedzi "zdecydowanie tak", a "raczej tak" wybrał niespełna co ósmy (13 proc.). Z kolei aż 44 proc. wyborców obozu PiS zdecydowanie zaprzeczyło takiej możliwości po wyborach parlamentarnych.

Zdania nie miało w tej grupie 12 proc. uczestników badania.

d2pzv80

W przypadku wyborców opozycji może zaskakiwać, że aż 28 proc. z nich uważa, że PiS będzie rządzić kolejną kadencję (2 proc. wskazań na "zdecydowanie tak" i 26 proc. na "raczej tak").

Przeciwnego zdania jest łącznie 62 proc. ankietowanych zwolenników partii opozycyjnych, ale jednocześnie tylko 22 proc. jest zdecydowanych w tym twierdzeniu. Aż 40 proc. wybrało zastrzeżenie "raczej". W tej grupie zdania nie miała co 10. osoba.

Niezdecydowani mogą zdecydować

Znamienne są też odpowiedzi osób, które zadeklarowały, że nie wiedzą jeszcze, czy i kogo poprą. Właśnie o głosy niezdecydowanych wszystkie partie będą walczyć do końca kampanii wyborczej.

d2pzv80

W tej grupie przewaga pozytywnego scenariusza dla PiS jest nieznaczna. Łącznie 44 proc. niezdecydowanych wyborców oceniło, że PiS nie straci władzy. Jednocześnie tylko 6 proc. jest zdecydowanych co do takiego wyniku wyborów, a 38 proc. postanowiło zaasekurować się słowem "raczej".

To inny rozkład głosów niż w przypadku wyborców niezdecydowanych, którzy wybrali odpowiedzi twierdzące. O tym, że PiS straci władzę po dwóch kadencjach w pełni przekonanych jest 23 proc. respondentów ("zdecydowanie "tak"), a tylko co piąty ma jakieś wątpliwości (20 proc. "raczej tak"). Łącznie to 43 proc. głosów.

Badanie United Surveys dla Wirtualnej Polski przeprowadzona w dniach 14-16 kwietnia 2023 r. metodą CAWI i CATI na reprezentatywnej grupie tysiąca dorosłych Polaków.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2pzv80
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2pzv80
Więcej tematów