Trwa ładowanie...

PiS bierze się za organizacje pozarządowe? Wniosek o kontrolę

Czy organizacje pozarządowe, wyrażając krytyczne wobec władzy opinie, muszą zakładać ryzyko pewnej kontrreakcji? Mariusz Kamiński, koordynator służb specjalnych chce kontroli działalności Fundacji Otwarty Dialog. O organizacji stało się głośno, kiedy prawicowe media zacytowały artykuł szefa jej Rady o stanowczych metodach walki z PiS.

PiS bierze się za organizacje pozarządowe? Wniosek o kontrolęŹródło: PAP, fot: Rafał Guz
d2hadsi
d2hadsi

Szefowi Rady Fundacji Bartoszowi Kramkowi TVP już kilka razy zarzucała, że sugerował siłowe rozwiązanie sporu politycznego i chciał "Majdanu w Warszawie". Sam zainteresowany odpowiada, że w jego publikacjach "wyraźnie zaakcentowana jest potrzeba utrzymania pokojowego charakteru akcji protestacyjnych".

Zobacz też: Kot prezesa kontra demonstranci. Tak TVP Info opisuje protesty

To tłumaczenie nie przekonuje jednak wiceprezesa PiS. Mariusz Kamiński chce, aby Fundacja Otwarty Dialog została dokładnie prześwietlona. Kamiński przesłał swoją prośbę Witoldowi Waszczykowskiego, bo to on - jako szef resortu spraw zagranicznych, które finansuje FOD - formalnie uprawniony jest do kontroli.

d2hadsi

Minister ma wątpliwości, czy działania organizacji i Kramka mieszczą się w celach statutowych fundacji.

Chce też, aby MSZ (na mocy ustawy z dnia 6 kwietnia 1984 r. o fundacjach) sprawdził, czy FOD korzystała ze środków resortu lub innych instytucji publicznych, a jeśli tak, to o jakie kwoty chodzi. Można się spodziewać, że jeśli MSZ zdecyduje się na kontrolę finansów organizacji to sprawdzi je bardzo dokładnie.

Tym bardziej, że prawicowe media i politycy ze środowiska PiS już pytają o to, kto widnieje na liście darczyńców FOD. "Czyja to szkoła? Stanisławski i Wielowieyski - lewica komunistyczna i lewica katolicka razem przeciw demokracji pod sztandarem demokracji!" - napisał na Twitterze Krzysztof Wyszkowski, zamieszczając poniżej zdjęcie składu Rady FOD.

d2hadsi
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2hadsi
Więcej tematów