ycipk-2yao69

PiS bierze się za organizacje pozarządowe? Wniosek o kontrolę

Czy organizacje pozarządowe, wyrażając krytyczne wobec władzy opinie, muszą zakładać ryzyko pewnej kontrreakcji? Mariusz Kamiński, koordynator służb specjalnych chce kontroli działalności Fundacji Otwarty Dialog. O organizacji stało się głośno, kiedy prawicowe media zacytowały artykuł szefa jej Rady o stanowczych metodach walki z PiS.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
PiS bierze się za organizacje pozarządowe? Wniosek o kontrolę
(PAP, Fot: Rafał Guz)
ycipk-2yao69

Szefowi Rady Fundacji Bartoszowi Kramkowi TVP już kilka razy zarzucała, że sugerował siłowe rozwiązanie sporu politycznego i chciał "Majdanu w Warszawie". Sam zainteresowany odpowiada, że w jego publikacjach "wyraźnie zaakcentowana jest potrzeba utrzymania pokojowego charakteru akcji protestacyjnych".

Zobacz też: Kot prezesa kontra demonstranci. Tak TVP Info opisuje protesty

ycipk-2yao69

To tłumaczenie nie przekonuje jednak wiceprezesa PiS. Mariusz Kamiński chce, aby Fundacja Otwarty Dialog została dokładnie prześwietlona. Kamiński przesłał swoją prośbę Witoldowi Waszczykowskiego, bo to on - jako szef resortu spraw zagranicznych, które finansuje FOD - formalnie uprawniony jest do kontroli.

Minister ma wątpliwości, czy działania organizacji i Kramka mieszczą się w celach statutowych fundacji.

Chce też, aby MSZ (na mocy ustawy z dnia 6 kwietnia 1984 r. o fundacjach) sprawdził, czy FOD korzystała ze środków resortu lub innych instytucji publicznych, a jeśli tak, to o jakie kwoty chodzi. Można się spodziewać, że jeśli MSZ zdecyduje się na kontrolę finansów organizacji to sprawdzi je bardzo dokładnie.

ycipk-2yao69

Tym bardziej, że prawicowe media i politycy ze środowiska PiS już pytają o to, kto widnieje na liście darczyńców FOD. "Czyja to szkoła? Stanisławski i Wielowieyski - lewica komunistyczna i lewica katolicka razem przeciw demokracji pod sztandarem demokracji!" - napisał na Twitterze Krzysztof Wyszkowski, zamieszczając poniżej zdjęcie składu Rady FOD.

0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-2yao69

ycipk-2yao69
ycipk-2yao69