Pierwsza na świecie powieść science-fiction
W 374 rocznicę śmierci Johannesa Keplera ukazuje się w Polsce jego dzieło o podróży na Księżyc "Sen". Książka ta uznawana jest za pierwszą na świecie powieść science-fiction. Wydano ją w Żaganiu w 1630 roku.
W Żaganiu i Zielonej Górze odbędą się z tej okazji imprezy, poświęcone pamięci wielkiego naukowca.
"Sen" jest swego rodzaju podsumowaniem wiedzy Keplera. Opisuje podróż na Księżyc w sposób zgodny ze stanem wiedzy naukowej w XVII w. Opowiada o tym, jak wygląda Ziemia i kosmos z Księżyca. Jak się okazało, wizja ta okazała się bardzo bliska rzeczywistości. Kepler przedstawił swój naukowy punkt widzenia w formie snu z obawy przed Kościołem, który nie uznawał Księżyca za ciało niebieskie.
Johannes Kepler (1571 - 1630) był niemieckim astronomem, fizykiem i matematykiem. W latach 1600-1612 przebywał w Pradze. Tam został mianowany nadwornym matematykiem, astronomem i astrologiem cesarskim. Następnie przebywał w Linzu, Frankfurcie i Ulm.
Opracował tablice ruchu planet, odkrył eliptyczny kształt orbit planetarnych, sformułował trzy prawa dotyczące ruchu planet, znane jako prawa Keplera. Wynalazł lunetę zbudowaną z dwóch soczewek skupiających (tzw. lunetę keplerowską). Był zwolennikiem idei Kopernika. Na pracach Keplera oparł swoje badania Newton.
Kepler przyjechał do Żagania w lipcu 1628 r., gdzie osiedlił się wraz z rodziną. Tam urządził swoją pracownię i tam spędził ostatnie lata życia. "Sen" wydrukowali w Żaganiu - już po jego śmierci - zięć naukowca, Jakub Bartsch i syn Ludwik.