ŚwiatPaszporty szczepionkowe. KE przedstawi projekt

Paszporty szczepionkowe. KE przedstawi projekt

Paszporty szczepionkowe w Unii Europejskiej? KE w środę ma zaprezentować projekt regulacji w tej sprawie. Specjalne certyfikaty miałyby m.in. ułatwić podróże tym, którzy zaszczepili się już przeciw COVID-19, są ozdrowieńcami lub mają negatywny wynik testu na koronawirusa.

Ursula von der Leyen przedstawi projekt ws. paszportów szczepionkowych
Ursula von der Leyen przedstawi projekt ws. paszportów szczepionkowych
Źródło zdjęć: © EASTNEWS | European Union, Xinhua News, East News

Paszporty szczepionkowe w Unii Europejskiej – jak będą funkcjonować? Projekt ws. takich certyfikatów zaprezentuje szefowa KE Ursula von der Leyen, na konferencji po posiedzeniu kolegium komisarzy.

Paszporty szczepionkowe. KE w środę przedstawi projekt

Na wprowadzenie paszportów szczepionkowych liczy przede wszystkim branża turystyczna, która mocno ucierpiała w czasie pandemii. Wiele krajów, które znaczną część wpływów do swojego budżetu zawdzięczają właśnie turystyce – np. Hiszpania, Chorwacja, Grecja – ma nadzieję na to, że certyfikaty zaczną obowiązywać już w tegorocznym sezonie letnim.

Dokument ma umożliwić uniknięcie kwarantanny zarówno osobom szczepionym, jak i tym, które jeszcze nie przyjęły szczepionki.

Paszporty szczepionkowe - kto je otrzyma?

Według nieoficjalnych informacji paszport otrzymają osoby zaszczepione przeciw COVID-19, ozdrowieńcy i ci, którzy wykonali test na koronawirusa z wynikiem negatywnym.

Pojawiają się jednak głosy sprzeciwu. Wiele z nich wskazuje na dyskryminację osób, które z powodu ogólnych problemów z dostawami szczepionek, byłyby dyskryminowane również ze względu na swoje dalekie miejsce w kolejce do otrzymania preparatu.

Ponadto UE podzielona jest w jeszcze jednej kwestii. Mianowicie dyskusji podlega to, czy certyfikaty powinny uwzględniać szczepionki, które nie zostały jeszcze zatwierdzone do obrotu na terenie całej unii. Przykładem jest rosyjski Sputnik V. Preparat na razie zakupiły Węgry i Słowacja, Włosi zaś rozważają jego produkcję.

"KE zdecydowana, żeby wprowadzić certyfikaty szczepień przed wakacjami"

- KE jest jednak zdecydowana, żeby wprowadzić certyfikaty szczepień przed wakacjami, tak aby umożliwić ludziom urlopy. Kwestia, która budzi wiele kontrowersji na poziomie politycznym to to, czy szczepionki rosyjskie i chińskie również mają uprawniać do podróży. Komisja czeka na stanowisko krajów członkowskich w tej sprawie i liczy się z tym, że może ono uwzględniać nie tylko kwestie medyczne, ale też polityczne – podaje wysokiej rangi urzędnik KE, anonimowo cytowany przez PAP.

Na drodze do akceptacji wstępnego wzoru paszportów szczepionkowych pojawiają się jednak kolejne przeszkody. Między innymi poruszana jest kwestia testów – jakie ich rodzaje miałby uwzględniać taki certyfikat? Od miesięcy w Brukseli trwają próby skoordynowanie wspólnego, unijnego podejścia do testowania, które jak dotąd nie zakończyły się sukcesem. Niektóre kraje stawiają na szybkie testy antygenowe, inne z kolei uważają je za niedokładne. Nie wiadomo więc, czy uda się w tej sferze osiągnąć porozumienie.

Certyfikat szczepień w formie cyfrowej. "Na urządzeniu jak smartfon czy tablet"

Następnym punktem do omówienie byłaby forma takiego certyfikatu.

- W założeniu certyfikat ma być cyfrowy, czyli np. znajdować się na urządzeniu przenośnym, jak smartfon czy tablet, ale pytanie, czy wszystkie kraje UE są w stanie zbudować system odczytu certyfikatów w krótkim czasie tak, żeby dział on latem w całej UE. Koniec końców może się okazać, że będzie to forma papierowa – informuje PAP unijny dyplomata.

Paszport szczepionkowe musi zaakceptować Rada Europejska i europarlament

Propozycja KE będzie musiała zostać przyjęta przez Radę i europarlament. Komisja liczy na szybką ścieżkę legislacyjną, tak żeby certyfikaty zaczęły obowiązywać przed sezonem letnim. Ten temat pojawi się z pewnością na zaplanowanym na przyszły tydzień szczycie unijnym.

Powolne szczepienia przeciwko COVID-19 są w UE szeroko krytykowane. Do tej pory zaszczepiono we Wspólnocie tylko około 5 proc. populacji, a cel Komisji to zaszczepienie 70 proc. dorosłej populacji do końca lata.

Daniel Obajtek. Bartosz Arłukowicz zadał "kluczowe pytanie" ws. szefa PKN Orlen

Przeczytaj także:

Źródło: PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (42)