Parlament obalił weto prezydenta wobec amnestii dla Agcy
Turecki parlament obalił we wtorek weto
prezydenta wobec ustawy amnestyjnej, dzięki której o 10 lat
wcześniej może wyjść na wolność Mehmet Ali Agca, sprawca zamachu
na papieża w 1981 r.
21.05.2002 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Agca odsiedział 20 lat we Włoszech za zamach na papieża, a od dwóch lat przebywa w więzieniu tureckim. W Turcji otrzymał dwa wyroki: w 1979 r. 10 lat za zamordowanie lewicowego dziennikarza Abdiego Ipekciego i 7 lat za napad rabunkowy.
Jego adwokat uważa, że dzięki przegłosowanej we wtorek amnestii Agca może wyjść z więzienia już za pięć lat.
Prezydent Ahmet Necdet Sezer zawetował ustawę amnestyjną, wskazując, że ma ona wiele usterek. Przede wszystkim zakłada skrócenie wyroków o 10 lat bez względu na zachowanie więźniów. Poza tym została uchwalona w parlamencie zwykłą większością, a nie wymaganą - według prezydenta - większością 60% głosów.
We wtorek ustawa znowu nie zebrała większości trzech piątych głosów. Prezydent nie może jednak wetować jej po raz drugi. Niemniej ma prawo zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego o jej anulowanie.
Zapowiadana amnestia wzbudzała w Turcji kontrowersje. Media ostro skrytykowały możliwość zastosowania jej wobec Agcy. Premier Bulent Ecevit nie ukrywał wątpliwości: Nie jestem zwolennikiem tak szerokiej amnestii. Mam nadzieję, że nie wejdzie w życie.
Amnestia ma objąć większość więźniów poza skazanymi za terroryzm lub zdradę państwa. Turcja ogłosiła już dziesiątki amnestii, aby poprawić nieco sytuację w straszliwie zatłoczonych więzieniach.
Agca zbiegł z tureckiego więzienia i dostał się do Włoch, gdzie próbował zabić papieża. Skazany przez włoski sąd na dożywocie, odsiedział prawie 20 lat. Darowano mu (nie bez znaczenia było w tej sprawie stanowisko papieża) resztę kary, po czym został wydalony do Turcji. (iza)