Trwa ładowanie...
papież
07-06-2003 13:00

Papież w Osijeku: o zaangażowanie na rzecz pojednania

O zaangażowanie na rzecz pojednania i solidarności po ciężkich wojennych przeżyciach, "które pozostawiły wśród miejscowej ludności niezabliźnione jeszcze rany" apelował papież w homilii wygłoszonej podczas mszy świętej w Osijeku.

Papież w Osijeku: o zaangażowanie na rzecz pojednaniaŹródło: AFP
dcg307f
dcg307f

"Ciężkie wojenne czasy pozostawiły wśród ludności tego regionu głębokie rany, które jeszcze nie uległy całkowitemu zabliźnieniu. Zaangażowanie na rzecz pojednania, solidarności i sprawiedliwości społecznej wymaga odwagi od jednostek ożywionych wiarą, otwartych na braterską miłość, wrażliwych na wymogi obrony godności człowieka stworzonego na obraz Boga" - powiedział Jan Paweł II.

Papież w swej homilii powitał obecnych na mszy biskupów serbskiego Kościoła prawosławnego: "Pozdrawiam braci, którzy dzielą z nami wiarę w Jezusa, Syna Bożego Jedynego, Zbawiciela Świata. Pozdrawiam zwłaszcza metropolitę Jovana i innych biskupów serbskiego Kościoła prawosławnego. Proszę ich, aby przekazali Jego Eminencji patriarsze Pavle moje braterskie pozdrowienia w Miłosierdziu Chrystusa".

Papież skierował też słowa pozdrowienia do protestantów, żydów i wyznawców islamu. "Myślę również o naszych braciach zrodzonych z Reformy. Kierują także pełne szacunku pozdrowienia do członków wspólnoty żydowskiej i wyznawców islamu" - powiedział Ojciec Święty.

Na mszę papieską na lotnisku sportowym w Osijeku we wschodniej Chorwacji przybyło około 150 tys. wiernych.

dcg307f

Osijek, największe miasto Slawonii, ważny ośrodek uniwersytecki, od wielu tygodni przygotowywał się na przyjęcie papieża. Całe miasto jest udekorowane flagami papieskimi i planszami ze słowami powitania Ojca Świętego.

Przy ołtarzu, przy którym Jan Paweł II odprawiał liturgię, umieszczono kamienny krzyż z Jezusem ukrzyżowanym, ocalały z ruin kościoła w Vukowarze, jednego z chorwackich miast, które w czasie wojny z Serbami w 1991 r. najbardziej ucierpiały. Pan Jezus na krzyżu ma przestrzeloną rękę i figura nosi ślady pocisków w wielu miejscach.

Wizyta papieża w Osijeku przebiega pod znakiem pojednania między chorwackimi katolikami i serbskimi prawosławnymi, do którego papież wzywa usilnie od czasu swej pierwszej wizyty w Chorwacji w 1994 r.

dcg307f
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dcg307f
Więcej tematów