Papież Franciszek dopuścił kobiety do posługi w Kościele
Papież Franciszek podjął przełomową dla Kościoła katolickiego decyzję o zmianie Kodeksu Prawa Kanonicznego. Kobiety będą mogły odtąd pełnić rolę lektorki i akolitki
11.01.2021 | aktual.: 03.03.2022 04:56
O decyzji papieża poinformowały w poniedziałek „Vatican News” i Reuters. To historyczny moment dla Kościoła katolickiego. Na mocy tej decyzji świeckie kobiety uzyskały dostęp do służby Słowa i pomocy przy ołtarzu w formie lektoratu i akolitatu podczas celebracji liturgicznych.
Zmiany przepisów Kodeksu Kanonicznego papież Franciszek dokonał za sprawą ogłoszenia listu apostolskiego. Zgodnie z zaleceniami zawartymi w liście zatytułowanym „Spiritus Domini”, kobiety zostają dopuszczone do posługi podczas mszy. Mogą pełnić rolę lektorek czytających Słowo Boże oraz akolitek odpowiedzialnych za pomoc w sprawowaniu liturgii.
Papież Franciszek rozszerza prawa kobiet w Kościele
"W wielu wspólnotach na całym świecie jest to już praktyka zaaprobowana przez biskupów" - czytamy w liście. Kobiety pełniły te funkcje w Kościele już wcześniej, ale działo się to nieformalnie. Zgodnie z oficjalnymi zasadami obowiązującymi dotychczas, funkcje te sprawować mogli wyłącznie mężczyźni.
Od tej pory księża katoliccy nie będą już mogli odmawiać kobietom uczestniczenia w posłudze - robili to często powołując się na oficjalne przepisy w tym zakresie. Papież Franciszek zaznaczył jednak w swoim liście, że zmiana ta nie powinna być odczytywana jako wstęp do udzielenia kobietom zgody na święcenia kapłańskie.
Zobacz także: Kalisz o obostrzeniach w szkołach. "Są bezsensowne. Nikt mnie nie przekonał, że źle myślę"