Papież błogosławi polsko-rosyjskie pojednanie
Benedykt XVI przyjął na prywatnej audiencji współprzewodniczących Polsko-Rosyjskiej Grupy do spraw Trudnych: profesorów Adama Rotfelda i Anatolija Torkunowa - podaje "Rzeczpospolita". Jak wynika z oficjalnego komunikatu Ambasady RP przy Watykanie, papież udzielił błogosławieństwa dla dialogu i dzieła porozumienia Polski i Rosji.
Jak podkreślają dyplomaci, w Watykanie, stosunki polsko-rosyjskie śledzone są z wielką uwagą. Także w kontekście stosunków katolicko-prawosławnych. Benedykt XVI wyraził wolę zbliżenia Kościoła rzymskokatolickiego i rosyjskiej Cerkwi prawosławnej.
Obaj profesorowie wskazali na trzy obszary problemów i sporów między obu narodami: Katyń, Smoleńsk i wojnę polsko-bolszewicką. Podkreślali, że Grupa ds. Trudnych zgadza się ze sobą w tych sprawach w 95 procentach, a może i 98. Jeśli chodzi o Katyń, Torkunow powiedział, że Rosjanie widzą tę zbrodnię w kontekście milionów innych, własnych ofiar komunizmu - czytamy w "Rz".
Co do Smoleńska - obie strony się zgodziły, że wina leży głównie po stronie polskiej. W kwestii wojny 1920 r. - jakkolwiek wskazywano, że nie można porównywać ofiar Katynia i śmierci ok. 20 tys. bolszewickich jeńców wojny polsko-sowieckiej - to jednak Rosjanom brakuje u Polaków poczucia empatii w sprawie śmierci jeńców.
- Włochów, którzy w obecnej, trudnej wewnętrznej sytuacji politycznej nie potrafią ze sobą rozmawiać, bardzo zaskoczyło, że skonfliktowani od wieków Polacy i Rosjanie robią to na takim poziomie i z taką kulturą - powiedział Paolo Morawski, wybitny działacz polonijny, jeden z dyrektorów włoskiej telewizji publicznej RAI, twórca blogu "Polonia mon amour".
Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych powstała w 2002 r., ale potem zaprzestała działalności. Reaktywowano ją w 2008 r. Jej celem jest znalezienie wspólnego języka w najbardziej skomplikowanych problemach wspólnej historii. Spotyka się na przemian w Polsce i w Rosji.