Trwa ładowanie...
d1xzni6

Papcio Chmiel o pomniku smoleńskim: to jak z Tytusa

Twórca kultowego komiksu "Tytus, Romek i A'Tomek" Henryk Jerzy Chmielewski, bardziej znany jako Papcio Chmiel, jest zadeklarowanym zwolennikiem PiS. Jednak nawet jego zdumiał projekt pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Projekt pomnika smoleńskiego zdumiał Papcia Chmiela
Projekt pomnika smoleńskiego zdumiał Papcia Chmiela (East News, Fot: Jan Bielecki)
d1xzni6

- Jestem zaskoczony projektem, ponieważ przypomina zupełnie mój rysunek satyryczny - powiedział w rozmowie z "Faktem" Papcio Chmiel.

Na uderzające podobieństwo projektu pomnika do rysunku Henryka Chmielewskiego od początku zwracają uwagę internauci.

Słynne Schody Do Nikąd Papcio Chmiel wymyślił i narysował w 1987 roku. Pojawiły się w Księdze XVIII przygód Tytusa. - Autor pomnika zapewne czytał Tytusy, a jako architektowi, mógł mu się bezwiednie zakodować mój rysunek - tłumaczy dziennikowi podobieństwo pomnika do własnego rysunku Chmielewski.

d1xzni6

Papcio Chmiel wyznał w rozmowie z "Faktem", że ma pewne obawy w związku z podobieństwem pomnika do jego rysunku. Boi się, że „z powodu wielkiej popularności Tytusów”, pomnik będzie się kojarzył „bardziej ze schodami wesołymi” z komiksu, niż z „ofiarami smutnej katastrofy”.

O zaskakujące podobieństwo pomnika do rysunku Chmielewskiego "Fakt" zapytał Jacka Sasina, reprezentującego Komitet Społeczny Budowy Pomników. Polityk odparł, że nie wie jak wygląda konstrukcja z komiksu. - Był otwarty konkurs i poważne jury złożone z profesorów zajmujących się sztuką, architektów. Autor zwycięskiej koncepcji Jerzy Kalina jest cenionym artystą, światowej sławy rzeźbiarzem. Stworzył wiele nagradzanych prac. Artystycznie ten pomnik jest bardzo dobry. Kiedy konkurs został rozstrzygnięty, a projekt pokazany, nikt nie krytykował monumentu. Ale nie wszystko każdemu musi się podobać. Pomnik ma głęboką symbolikę. Niektórzy mówią o nim „schody do nieba". Zagłębienie w ziemi jest symbolem grobowca w podwójnym wymiarze. Z jednej strony nawiązuje do śmierci tych, co zginęli w Smoleńsku, z drugiej - do dołów katyńskich. Wewnątrz będzie 96 lamp: każda upamiętniająca jedną ofiarę katastrofy. Nocą będziemy oglądać poświatę, nawiązanie do zniczy płonących pod Pałacem Prezydenckim - stwierdził Sasin.

Źródło: "Fakt"

d1xzni6

Podziel się opinią

Share

d1xzni6

d1xzni6
Więcej tematów