Pałac Westminsterski podzieli los Notre Dame? "The Times" bije na alarm. Zatrważające dane
Sceny z Notre Dame mogą się powtórzyć w Londynie - ostrzega "The Times". Brytyjscy posłowie i historycy mówią o ryzyku dalszego używania Pałacu Westminsterskiego, siedziby brytyjskiego parlamentu. Stan zabytkowej budowli jest fatalny.
Przestarzały system kabli elektrycznych i zabezpieczeń przeciwpożarowych oraz obecność azbestu - to tylko część obaw związanych z Pałacem Westministerskim. Wieża Big Bena odchylona jest od pionu o niemal 50 cm, a Westminster Hall, jedna z sal posiedzeń przylegająca do głównego budynku, oparta jest na drewnianym kręgosłupie.
Od 2008 r. odnotowano 66 poważnych incydentów, które mogły zagrozić budynkowi, a raport parlamentarny z 2016 r. ostrzegał wprost, że w ciągu kolejnej dekady budynek będzie musiał prawdopodobnie zmierzyć się z "katastrofalnym wydarzeniem, takim jak potężny pożar".
Niedawno posłowie musieli przerwać obrady, gdy do głównej sali obrad zaczęła się lać woda.
- Gdyby ktoś chciał zaprojektować łatwopalny budynek, zaprojektowałby go właśnie tak, jak Westminster Hall - powiedział "Timesowi" Mark Tami z Partii Pracy, członek komisji ds. renowacji budynków parlamentu.
- Tragiczne uszkodzenia Notre Dame przypominają, jak pilne jest otoczenie opieką naszych zabytków - dodała szefowa komisji konserwatystka Caroline Spelman.
Specjaliści ostrzegają
Również historyczka Caroline Shenton, autorka książki o pożarze Pałacu Westminsterskiego z 1834 r., ostrzegła, że sceny z Notre Dame mogą się powtórzyć w Londynie.
- Podobne ostrzeżenia wydawano przed 1834 rokiem. Jestem już zmęczona mówieniem o tym i zastanawiam się, czy któregoś dnia mój kolejny komentarz dla dziennikarzy nie będzie po prostu brzmiał: ale przecież wam o tym mówiłam - stwierdziła.
W ub.r. zwiększono, co prawda, liczbę wyjść ewakuacyjnych i zamontowano szereg nowych drzwi przeciwpożarowych, ale były strażak i deputowany Partii Pracy Jim Fitzpatrick nie pozostawił złudzeń: "budynki nie będą spełniały norm, dopóki nie przeprowadzimy potężnych prac remontowych".
Spór o renowację
Pierwotnie renowacja budynków parlamentu miała się rozpocząć za 3 lata. Obecnie wiadomo, że najwcześniejszy termin to rok 2028. Powodem są przeciągające się pomniejsze remonty i spory o funkcjonowanie izby.
Dyskusje dotyczą m.in. tego, gdzie zostaną przeniesione biura posłów, a także gdzie miałyby się w tym czasie odbywać obrady Izby Gmin i Izby Lordów. Wśród rozważanych na pewnym etapie pomysłów było nawet stworzenie nowej konstrukcji, która byłaby zacumowana na Tamizie, tuż obok budynku parlamentu.
Pałac Westminsterski jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Notre Dame w ogniu
Przypomnijmy, ogień w paryskiej katedrze Notre Dame pojawił się w poniedziałek tuż przed godziną 19. W katedrze prowadzono renowację iglicy nad nawą główną.
Główna struktura świątyni została uratowana; uratowano też obie potężne wieże jej fasady.
Prezydent Francji Emmanuel Macron zapewnił, że katedra zostanie odbudowana.
Źródło: polskieradio24.pl, WP
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl