Trwa ładowanie...
d4aq3wo

Osłodzona wersja paranoi na szczycie UE

Peter Schieder (AFP)
Szczyt Unii Europejskiej w Sewilli to przesadna dramatyzacja problemu imigracji - oświadczył w poniedziałek przewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy Peter Schieder.

Share
d4aq3wo

_ Nie możemy sobie pozwolić na wyrzucanie przez okno konwencji genewskich w imię oportunizmu wyborczego_, który służy ekstremistom - uznał Schieder, otwierając sesję parlamentarną Rady Europy, w której uczestniczyć będą do piątku przedstawiciele 44 państw członkowskich RE.

Zdaniem przewodniczącego Zgromadzenia, piątkowo-sobotni szczyt przywódców UE w Sewilli posłużył społeczeństwu jako _ osłodzona wersja ekstremistycznej paranoi antyimigracyjnej, nie ze względu na istniejący problem, ale jako _środki, które miały zahamować postępy wyborcze partii ekstremistycznych.

Szczyt - twierdził Schieder - zakończył się bez żadnego znaczącego sukcesu w przygotowaniu poszerzenia UE.

W czasie obrad w Sewilli liderzy państw UE omawiali wspólną politykę imigracyjną i azylową. Jej częścią będzie "zintegrowane zarządzanie granicami zewnętrznymi Unii", przejściami granicznymi w portach i na lotniskach międzynarodowych.

d4aq3wo

Nie osiągnięto zgody na "wspólną straż graniczną", ale zapowiedziano "wspólne operacje na granicach", stworzenie sieci łącznikowych oficerów imigracyjnych, modelu wspólnej oceny ryzyka, zrębów wspólnego programu szkoleń, ujednolicanie przepisów i raport o dzieleniu się państw członkowskich kosztami w tej dziedzinie.

Nie wykluczono też podjęcia bliżej nie sprecyzowanych "środków", jeżeli kraje trzecie nie zechcą współpracować z Unią w powstrzymaniu nielegalnej migracji, ale pod naciskiem Francji szczyt powstrzymał się od groźby "sankcji". (reb)

d4aq3wo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4aq3wo
d4aq3wo
Więcej tematów