Opozycja jemeńska zaakceptowała plan rozwiązania kryzysu
Opozycja jemeńska zaakceptowała plan rozwiązania kryzysu politycznego w tym kraju zaproponowany przez kraje arabskie wchodzące w skład Rady Współpracy Zatoki Perskiej. Plan przewiduje ustąpienie prezydenta Ali Abd Allaha Salaha w ciągu 30 dni.
- Udzieliliśmy ostatecznej zgody na plan Rady Współpracy Zatoki Perskiej po uzyskaniu zapewnień naszych braci z Zatoki oraz przyjaciół amerykańskich i europejskich co do naszych zastrzeżeń dotyczących pewnych punków tego planu - powiedział rzecznik opozycji Mohamed Qahtane.
Kompromisowy plan krajów Zatoki Perskiej, zaniepokojonych trwającym od końca stycznia br. kryzysem politycznym w Jemenie, przewiduje utworzenie rządu jedności narodowej kierowanego przez opozycję, ale pod rządami obecnego prezydenta.
Przed upływem 30 dni parlament miałby uchwalić ustawę przewidującą udzielenie immunitetu prezydentowi i jego współpracownikom. Następnie Salah ustąpiłby na rzecz obecnego wiceprezydenta, który w ciągu 60 dni zorganizuje wybory prezydenckie.
Plan przewiduje też, że obecny parlament opracuje projekt nowej konstytucji, który byłby poddany ocenie w ogólnonarodowym referendum. Ostatnim etapem byłoby rozpisanie wyborów do nowego parlamentu. Kraje Zatoki Perskiej, Stany Zjednoczone i Unia Europejska byłyby gwarantami realizacji porozumienia.
Źródła rządowe informowały wcześniej, że prezydent Salah również wstępnie zaakceptował propozycję krajów Zatoki Perskiej. Jednak później, w wywiadzie dla brytyjskiej BBC, powiedział, że "przekaże władzę, ale tylko po wyborach".
Opozycja, złożona z islamistów i organizacji lewicowych, zgłaszała wcześniej obawy co do punktów przewidujących pozostanie znienawidzonego prezydenta u władzy po powołaniu nowego rządu oraz zakazu demonstracji.
Trwające w Jemenie od 3 miesięcy gwałtowne demonstracje i starcia z siłami bezpieczeństwa, podsycane wydarzeniami w Egipcie i Tunezji, spowodowały ponad 130 ofiar śmiertelnych.