Trwa ładowanie...
d25ort6
d25ort6
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Ojciec porwanego w lipcu przez IS Chorwata prosi o jego uwolnienie

Ojciec porwanego w lipcu w Kairze przez dżihadystów z Państwa Islamskiego (IS) Chorwata zwrócił się do nich, by go nie zabijali, ponieważ do Egiptu przyjechał jedynie zarabiać - informuje agencja AFP.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d25ort6

- Proszę ludzi, którzy przetrzymują mojego syna, żeby pozwolili mu wrócić do rodziny, ponieważ jedynym powodem pozostania w waszej ojczyźnie było zarabianie pieniędzy, żeby nakarmić swoje dzieci. Nic więcej - apelował Zlatko Salopek w swoim domu rodzinnym w Vrpolje, małym miasteczku na wschodzie Chorwacji.

W opublikowanym w środę wideo dżihadyści zagrozili, że zabiją 31-letniego Chorwata, jeśli władze Egiptu w ciągu 48 godzin nie uwolnią "muzułmańskich kobiet" z więzienia.

Na filmie czytający z kartki Chorwat podaje swoją tożsamość i mówi, że Egipt ma dwie doby na "wypuszczenie trzymanych w więzieniu muzułmanek", w przeciwnym wypadku "żołnierze z Wilajat Sina" go zabiją. Dodaje, że porwano go 22 lipca. "Wilajat Sina" to arabska nazwa grupy o nazwie Prowincja Synaj, która uznaje zwierzchność IS.

d25ort6

Nie wiadomo gdzie powstało nagranie, ani o jakie muzułmanki chodzi porywaczom. Egipt, będący w większości państwem muzułmańskim, więzi obecnie tysiące islamistów i osób podejrzewanych o wspieranie zdelegalizowanego tam Bractwa Muzułmańskiego; wśród nich jest obalony w wyniku zamachu stanu w 2013 r. prezydent Mohamed Mursi.

Chorwackie MSZ ogłosiło w lipcu, że obywatel tego kraju o tych samych co Salopek inicjałach został porwany w Kairze w drodze do pracy. Napastnicy zatrzymali jego samochód, kierowcę wyrzucili na drogę, a Chorwata uprowadzili.

Salopek, żonaty, ojciec dwojga dzieci, pracuje na stanowisku menedżera dla francuskiej firmy CGG Ardiseis (Compagnie Generale de Geophysique) działającej w przemyśle naftowym i gazowym. Jedna z jej siedzib znajduje się na przedmieściach Kairu, w Maadi, gdzie mieszka wielu ekspatów i dyplomatów.

d25ort6

Podziel się opinią

Share

d25ort6

d25ort6
Więcej tematów