Trwa ładowanie...
osocze
Łukasz Witczyk
25-11-2020 16:30

Oddajesz osocze? Ulga podatkowa w zasięu ręki

Jesteś ozdrowieńcem i oddawałeś osocze? Jak informuje Ministerstwo Finansów, możesz liczyć na ulgę podatkową. Jest jeden warunek.

Osocze. Ulga podatkowaOsocze. Ulga podatkowaŹródło: Pixabay
dvm7fvv

Osocze i ulga podatkowa. Skarbówka docenia dawców

Osocze ozdrowieńców jest niezwykle potrzebne do walki z pandemią koronawirusa. Fiskus w zamian za oddanie osocza daje ulgę podatkową. To ma zachęcić do tego, by pomóc w walce ze śmiercionośnym wirusem. Informację o tym w Ministerstwie Finansów potwierdziła "Rzeczpospolita".

Osocze krwi (tak cenne w dobie pandemii) to darowizna i jego wartość można odliczyć od podatku – informuje Ministerstwo Finansów. Można więc pomóc chorym i jednocześnie dostać ulgę w podatku. Uwaga: dotyczy to tylko tych osób, które oddały je "honorowo", czyli nie biorąc za to pieniędzy.

Z tzw. ulgi na darowizny najczęściej korzystają podatnicy, którzy przekazują datki na działalność pożytku publicznego czy kultu religijnego. Ale przepisy pozwalają odliczyć także honorowo oddaną krew, w tym osocze ozdrowieńców. Tak wynika z odpowiedzi Ministerstwa Finansów na pytanie "Rzeczpospolitej".

dvm7fvv

Państwo dostrzegło wartość krwi oraz osocza i postanowiło promować postawy ratujące zdrowie i życie innych. To szczególnie istotne w dobie pandemii - bo osocze osób, które przebyły Covid-19 może pomóc innym chorym. O oddawanie tej cennej substancji apelują lekarze.

Apel o oddawanie osocza

Osocze ozdrowieńców zawiera przeciwdziała, które mogą wspomagać leczenie chorych na COVID-19 z ciężkimi, zagrażającymi życiu objawami zakażenia. Zawarte w osoczu przeciwciała do wirusa SARS-CoV-2, który powoduje COVID-19, mają po przetoczeniu zblokować namnażanie się wirusa w organizmie pacjenta z aktywnym zakażeniem.

Osocze mogą oddawać wszystkie osoby, które spełniają poniższe warunki:

  • Przechorowały COVID-19, zostały uznane za wyleczone i czują się zdrowe, lub osoby, które przeszły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2,
  • Minął okres co najmniej 28 dni od ustąpienia objawów albo 18 dni od zakończenia izolacji,
  • Są w wieku 18-65 lat,
  • Spełniają kryteria zawarte w przepisach prawnych określających wymagania ogólne dla dawców krwi i jej składników.

Ferie zimowe 2021. Co z wyjazdami na narty? Cezary Tomczyk: sprawa jest kuriozalna

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dvm7fvv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dvm7fvv
Więcej tematów