Od 1 lipca zmiany w podatkach i wynagrodzeniach. Co nowego?

Wiele wskazuje na to, że od 1 lipca nastąpi zmiana wynagrodzeń i podatków. Wszystko za sprawą Sejmu, który przegłosował niedawno większość poprawek Senatu do nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Co to w praktyce oznacza?

Od 1 lipca zmiany w podatkach i wynagrodzeniach. Co się zmieni?
Od 1 lipca zmiany w podatkach i wynagrodzeniach. Co się zmieni?
Źródło zdjęć: © PAP | Darek Delmanowicz

Przegłosowane poprawki przez Sejm oznaczają obniżkę PIT z 17 do 12 proc. Z kolei niższy PIT to wyższe pensje i emerytury. Bez zmian pozostaną kwota wolna od podatku (30 tys. zł) oraz drugi próg podatkowych (na poziomie 120 tys. zł).

Wiceminister finansów Artur Soboń, który trafił do MF by "naprawić" Polski Ład, przekonywał, że na tym rozwiązaniu skorzysta 13 mln Polaków. Dla reszty natomiast ma być ona neutralna.

Dodatkowo dla niektórych przedsiębiorców wprowadzone zostaną ulgi w postaci odliczenia części składki zdrowotnej od podstawy opodatkowania.

Decyzja należy do prezydenta

Proponowane zmiany sprawią, że osoba zarabiająca 4000 zł lub otrzymująca tej wysokości emeryturę, zyska dodatkowe 421 zł.

Zlikwidowana zostaje natomiast ulga dla klasy średniej. W przypadku niektórych osób możliwe i korzystniejsze będzie rozliczenie się z tzw. ulgą dla klasy średniej. Otrzymają wówczas od fiskusa zwrot różnicy między podatkiem należnym a tym z zastosowaniem tej ulgi.

Proponowana zmiana obniżająca podatek PIT ma wejść w życie 1 lipca 2022 roku. Ustawa w tej sprawie przeszła już przez obie izby Parlamentu. Obecnie znajduje się na biurku prezydenta Andrzeja Dudy, do którego należy ostateczna decyzja. Jeśli prezydent ją podpisze, jej zapisy staną się faktem.

Źródło: superbiz.se.pl

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (33)