Trwa ładowanie...
d3l038v

Ochłodzenie za 50 lat

Nasilające się w ostatnich latach anomalie pogodowe są skutkiem narastającego ocieplenia klimatu - uważa prof. Jerzy Boryczka z Instytutu Nauk Fizyczno-Geograficznych UW, zajmujący się rekonstrukcją i prognozą zmian klimatu.
Share
d3l038v

Bezpośrednią przyczyną anomalii pogodowych, takich jak katastrofalne ulewy, huragany, potężne nawałnice w okresie lata, jest Atlantyk - twierdzi prof. Boryczka.

Ocean staje się coraz cieplejszy, zimą podgrzewa półkule północną - a szczególnie Europę, nie ochładza jej zaś latem. Te skumulowane nadwyżki energii powodują zmiany cyrkulacji powietrza. W efekcie dochodzi do zderzenia nad Europą gorącego, podzwrotnikowego powietrza z chłodnym, arktycznym. Im większy jest kontrast termiczny, tym groźniejsze skutki pogodowe - wyjaśnił.

Zdaniem profesora taki "rozchwiany" klimat z anomaliami pogodowymi czeka nas jeszcze przez najbliższe 50 lat. Dopiero w połowie XXI wieku można spodziewać się pewnego ochłodzenia, a właściwie powrotu do stanu sprzed ostatniej "eksplozji cieplnej". Dotyczy to naturalnej tendencji klimatycznej. Nie wiemy jeszcze, na ile decydujący będzie wpływ człowieka na klimat - zaznaczył prof. Boryczka.(zap)

d3l038v

Podziel się opinią

Share
d3l038v
d3l038v
Więcej tematów