OBOP: tylko połowa Polaków pozytywnie o członkostwie w UE
Według listopadowego sondażu TNS OBOP, nadal niewiele ponad połowę Polaków ocenia pozytywnie członkostwo w Unii Europejskiej. Dla 30% członkostwo Polski w UE nie jest ani czymś dobrym, ani czymś złym.
Z sondażu wynika, że 52% ankietowanych ocenia pozytywnie członkostwo w Unii. W październiku było to 51%. Nasza obecność w UE jest jednoznacznie źle oceniana przez 13% Polaków (15% w poprzednim miesiącu). Kolejne 30% z nas jest zdania, że członkostwo nie jest ani czymś dobrym, ani złym (wzrost o 3 punkty procentowe).
Zdecydowana większość ankietowanych (93%) uważa, że po naszym wejściu do UE ceny większości artykułów codziennego użytku poszły w górę. Blisko połowa (49%) ocenia, że wzrosły one znacznie, natomiast według 44% wzrost cen był niewielki (w październiku odpowiednio: 62 i 31%). Zdaniem kolejnych 5%, ceny nie zmieniły się (bez zmian w stosunku do października).
Ponad trzy czwarte (76%) Polaków jest zdania, że wejście do UE nie wpłynęło na ich życie. W październiku sądziło tak 68% badanych. Dla 14% ankietowanych życie po akcesji do UE zmieniło się na gorsze (spadek o 9 pkt. proc.). Jedynie 8% Polaków ocenia, że ich życie zmieniło się na lepsze (bez zmian w stosunku do października).
W porównaniu z poprzednim miesiącem znacznie zmniejszył się odsetek osób, które twierdzą, że sytuacja w Polsce po wejściu do Unii zmienia się na gorsze. W najnowszym sondażu uważa tak 15% Polaków (25% miesiąc wcześniej). Zmiany na lepsze po 1 maja dostrzega 29% badanych (wzrost o 7 pkt. proc.). W ocenie 46%, podobnie jak w październiku, sytuacja Polski nie zmieniła się wcale.
Co drugi Polak (50%) jest przekonany, że po wejściu do UE zmieniła się pozycja Polski w świecie. Zdaniem 42% była to zmiana na lepsze, w ocenie kolejnych 8% - na gorsze (w październiku odpowiednio 40 i 11%). W ocenie 40% członkostwo Polski w UE nie miało znaczenia dla pozycji Polski na arenie międzynarodowej, w październiku uważało tak 37%.
Sondaż przeprowadzono w dniach 4-17 listopada, na liczącej 1005 osób losowej próbie Polaków powyżej 15 roku życia.