Trwa ładowanie...
d1khpu7

O. Oszajca: Andrzej Bobola patronem Polski

16 maja św. Andrzej Bobola, na mocy decyzji Stolicy Apostolskiej z 13 marca tego roku, zostanie ogłoszony nowym patronem Polski.

d1khpu7
d1khpu7

Redaktor naczelny Przeglądu Powszechnego o. Wacław Oszajca poinformował podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Warszawie, że decyzję Stolicy Apostolskiej u ustanowieniu św. Andrzej Boboli patronem Polski ogłosi w czwartek sekretarz generalny Episkopatu Polski bp Piotr Libera.

Nawiązując do znaczenia patronatu prodziekan Papieskiego Wydziału Teologicznego "Bobolanum" o. Jacek Bolewski powiedział, że życie Andrzeja Boboli, zakończone męczeńską śmiercią, było jak ziarno, które padło w ziemię w krytycznym okresie I Rzeczypospolitej, aby wydać owoce po wiekach - w odrodzeniu II Rzeczypospolitej, i teraz - u początku III.

Według o. Bolewskiego, liczne są powiązania nowego patrona z pozostałymi. Święci biskupi męczennicy - Wojciech i Stanisław - związali się szczególnie z Gnieznem i Krakowem - pierwszą i drugą stolicą Polski. Z kolei relikwie św. Anrzeja Boboli znalazły się po licznych wędrówkach ostatecznie w trzeciej stolicy - Warszawie. Ponadto, jak św. Wojciech jest patronem ładu hierarchicznego, a św. Stanisław ładu etycznego, tak św. Andrzej Bobola może być uznany za patrona ładu związanego z jednością - zarówno w Kościele, jak i w społeczeństwie - uważa jezuicki teolog o. Bolewski. (an)

d1khpu7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1khpu7
Więcej tematów