Nowy komunikat ws. chińskiej rakiety nad Polską. "Specjalna umowa"
30 stycznia może dojść do wejścia w atmosferę Ziemi fragmentu chińskiej rakiety. Jedne z ostatnich przelotów mogą przebiegać nad Polską. Polska Agencja Żeglugi Powietrznej informuje, że pozostaje w kontakcie z Polską Agencją Kosmiczną.
Zgodnie z danymi przekazywanymi przez POLSA, najpóźniej do wejścia rakiety w atmosferę ma dojść ok. 13:21 czasu polskiego. W komunikacie POLSA podkreśla jednak, że to tylko prognozy - dokładny moment oraz miejsce wejścia obiektu w atmosferę mogą ulec zmianie.
Nowy komunikat ws. przelotu chińskiej rakiety wydała Polska Agencja Żeglugi Powietrznej. "PAŻP współpracuje z POLSA na podstawie specjalnej umowy, także w zakresie przelotu fragmentu chińskiej rakiety przez polską przestrzeń powietrzną. Sytuacja jest stale monitorowana i na tej podstawie podejmujemy decyzje operacyjne. Ruch samolotów jest w pełni bezpieczny" - czytamy.
POLSA informowała wcześniej, że ze względu na szacowaną masę (11000 kg) oraz nieznaną strukturę obiektu ZQ-3 R/B może on nie ulec całkowitemu spaleniu w atmosferze Ziemi.
"Ze względu na znaczną masę obiektu oraz nieznaną jego strukturę, nie można wykluczyć, że fragmenty nie ulegną całkowitemu spaleniu w atmosferze i mogą dotrzeć do powierzchni Ziemi wzdłuż ostatniej trajektorii lotu" - ostrzegało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.
"Operatorzy Centrum prowadzą obserwacje za każdym razem, kiedy obiekt jest w zasięgu naszych teleskopów, m.in. zaobserwowany został przelot obiektu na wysokości ok. 200 km nad powierzchnią Ziemi z obserwatorium POLON-Afryka" - podała POLSA.
Źródło: PANSA/X