Trwa ładowanie...
d1jcim2

Nobliści chcą promować demokrację w Chinach

Laureaci Pokojowej Nagrody Nobla, zebrani w Oslo na
obchodach 100. rocznicy tego zaszczytnego wyróżnienia,
zapowiadają, że w XXI wieku komitet przyznający nagrodę będzie
próbował promować demokrację w Chinach.
Nie wyklucza się też objęcia nagrodą wybitnych przedstawicieli
nowych dziedzin, takich jak ochrona środowiska, czy media.

d1jcim2
d1jcim2

Geir Lundestad, szef norweskiego Instytutu Nobla, powiedział 30 laureatom, że prawdopodobnie także obrońcy praw człowieka częściej będą otrzymywać pokojowe Noble w nadchodzących dziesięcioleciach.

Lundestad podkreślił, że komunistyczni przywódcy Chin są głównym wyjątkiem od globalnego zwrotu ku demokracji od czasu zakończenia zimnej wojny.

Prędzej czy później komitet przyznający Pokojową Nagrodę Nobla powinien wypowiedzieć się przeciwko reżimowi w Pekinie, mimo poprawy, jaka nastąpiła w Chinach w ostatnich dziesięcioleciach - powiedział Lundestad.

Chińscy dysydenci byli w ostatnich latach nominowani do pokojowego Nobla, a w 1989 roku, ku wielkiemu niezadowoleniu Pekinu, laureatem został Dalajlama.

Laureaci, wśród których jest były prezydent Lech Wałęsa, w ciągu trzech dni zakończonych w sobotę rozmów nie zdołali wypracować wspólnej koncepcji położenia kresu wojnom, nędzy i niesprawiedliwości. Wciąż prowadzimy konsultacje - poinformowała Mairead Corrigan, laureatka nagrody Nobla w 1976 roku za dążenie do pokoju w Irlandii Północnej. (and)

d1jcim2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1jcim2
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj