Trwa ładowanie...

Nobel 2016. Eksperci i bukmacherzy typują

Kto jest faworytem do Nobla z literatury i chemii, a kto do Pokojowej Nagrody Nobla? Bukmacherzy i eksperci mają swoje typy, a do ogłoszenia pokojowego Nobla poczekamy do piątku. Nobel z literatury trafi do laureata dopiero 13 października.

Share
Nobel 2016. Eksperci i bukmacherzy typują
Źródło: PAP/EPA
d2uqauy

Laureatów Nagrody Nobla z chemii poznamy w środę przed południem. Wśród najczęściej typowanych do nagrody są Akira Youshino, John Goodenough i Stanley Whittingham za prace nad udoskonaleniem baterii litowo-jonowych, które obecnie są w każdym telefonie oraz samochodach hybrydowych i elektrycznych.

Nie są to jedyni faworyci bo, nobel z chemii może też trafić do George’a Churcha i Feng Zhang za metodę CRISPR-Cas9. Dzięki niej można zdezaktywować wadliwy genom, wyciąć go i zastąpić nowym. Badania były prowadzone na mysich i ludzkich komórkach. Ta metoda może okazać się przełomowa w leczeniu ludzi i dlatego komitet przyznający nagrodę może wyróżnić akurat tych naukowców.

Pokojowa Nagroda Nobla

W piątek o 11 dowiemy się do kogo trafi Pokojowa Nagroda Nobla. Bukmacherzy typowali do niej prezydenta Kolumbii, Juana Santosa, i Timeleona Jimeneza z lewicowej partyzantki FARC. Prowadzili rozmowy pokojowe mające zakończyć trwający pół wieku konflikt. Ale po referendum, w którym Kolumbijczycy sprzeciwili się zawarciu pokoju ich szanse na nagrodę maleją.

d2uqauy

Część komentatorów wskazuję, że pokojowego Nobla mogą dostać w tym roku Ernest Moniz i Ali Akbar Salehi za porozumienie nuklearne pomiędzy USA a Iranem. Bardzo prawdopodobne jest też, to że Nobla dostaną pomagający uchodźcą mieszkańcy greckich wysp. A tuż za nimi plasuje się papież Franciszek, który według bukmacherów z STS jest jednym z faworytów do tej nagrody.

Nobel z literatury

Kto dostanie Nobela z literatury w tym roku dowiemy się dopiero 13 października. Do tej nagrody jest dwóch faworytów – Haruki Murakami i syryjski poeta Adonis. Na długiej liście znajduje się amerykański pisarz żydowskiego pochodzenia Philip Roth i Karl Ove Knausgard, który znany jest z serii powieści autobiograficznych „Moja walka”. Bukmacherzy do Nobla z literatury typują też Olgę Tokarczuk i Boba Dylana, ale nagroda dla nich byłaby wielkim zaskoczeniem.

Nobel z ekonomii

Zanim poznamy laureatów Literackiej Nagrody Nobla to w poniedziałek (10 października) poznamy ekonomistę z Noblem. Do tej nagrody Huffington Post typuje Oliviera Blancharda za pracę nad uwarunkowaniami wahań gospodarczych i w zatrudnieniu. Drugim kandydatem do Nobla jest ekonomista z Harvardu, Marc Melitz, za pionierski opis przedsiębiorstw heterogenicznych i rynku międzynarodowego.

Nobel z fizyki i medycyny

Jak na razie poznaliśmy laureatów z fizyki i medycyny. Nobel z medycyny trafił do Yoshinori Ohsumi, za badania nad autofagią. Jest to proces, w którym komórka trawi swoją uszkodzoną lub martwą część. Naukowcy podejrzewali, że jeśli ten proces w komórce dobrze nie funkcjonuje, to może mieć związek z różnymi chorobami, np. nowotworami i cukrzycą.

We wtorek komitet noblowski ogłosił, że David Thouless, Duncane Haldan i Michael Kosterlitz Nobla z fizyki dostaną za "teoretyczne odkrycia w dziedzinie topologicznych przejść fazowych i topologicznych faz materii". A ich odkrycie przyczyni się do rozwoju w materiałoznawstwie i elektronice. I według komitetu noblowskiego jest to otwarcie drzwi do nieznanego świata.

d2uqauy

Podziel się opinią

Share
d2uqauy
d2uqauy
Więcej tematów