Trwa ładowanie...
ekshumacja

Nieoficjalnie: kolejna ekshumacja ofiary katastrofy smoleńskiej

W bazylice Mariackiej w Gdańsku trwa ekshumacja zwłok marszałka Macieja Płażyńskiego - podaje nieoficjalnie Radio Gdańsk.Teren przed bazyliką otoczyła policja i Żandarmeria Wojskowa.

Share
Nieoficjalnie: kolejna ekshumacja ofiary katastrofy smoleńskiej
Źródło: PAP, Fot: Adam Warżawa
deyl2f8

Policyjne radiowozy, Żandarmeria Wojskowa oraz karawan pojawiły się przed bazyliką w Gdańsku około godziny 16. Na miejsce przyjechał również prokurator. Nikt nie udziela informacji na temat przeprowadzanych działań.

Jak wynika z nieoficjalnych informacji Radia Gdańsk, trumna z ciałem Macieja Płażyńskiego zostanie wydobyta z sarkofagu w bazylice i przewieziona do jednego z zakładów medycyny sądowej w Warszawie, Krakowie lub Lublinie. Tam mają zostać przeprowadzone szczegółowe badania.

Maciej Płażyński był polskim prawnikiem, politykiem, wojewodą gdańskim oraz marszałkiem Sejmu. Był jednym z założycieli i byłym przewodniczącym Platformy Obywatelskiej oraz jej klubu parlamentarnego.

deyl2f8

Dotychczas podczas przeprowadzanych ekshumacji stwierdzono wiele nieprawidłowości: m.in. zamianę ciał i szczątków w trumnach. Co więcej, Prokuratura Krajowa w Warszawie bada, czy doszło do niedopełnienia obowiązków funkcjonariuszy publicznych po katastrofie smoleńskiej.Do tej pory ekshumowano 69 ciał - w tym prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego żony Marii.

Do katastrofy smoleńskiej doszło 10 kwietnia 2010 r. Zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński z małżonką. Polska delegacja leciała na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Źródło: Radio Gdańsk/ "Gazeta Wyborcza" Trójmiasto

deyl2f8

Podziel się opinią

Share
deyl2f8
deyl2f8
Więcej tematów