Niemiecka prasa: dialog Tusk-Merkel napawa nadzieją
Niemiecka prasa odnotowuje poprawę stosunków Niemiec i Polski po wtorkowym
spotkaniu premiera Donalda Tuska z kanclerz Angelą Merkel w
Berlinie. Pisze, że między Tuskiem i Merkel nawiązał się dialog, który daje dużo nadziei.
Galeria
[
]( http://wiadomosci.wp.pl/wizyta-tuska-w-berlinie-6038716806169217g )[
]( http://wiadomosci.wp.pl/wizyta-tuska-w-berlinie-6038716806169217g )
Wizyta Tuska w Berlinie
Wskazując na obniżenie tonu w stosunkach niemiecko-polskich, dziennik "Tagesspiegel" zaznacza, iż "zasadniczo mylą się ci, którzy oczekiwaliby ze strony Tuska pełnego wdzięku potakiwania". Kanclerz Niemiec "musi dziś podjąć decyzję, czy poważnie potraktuje propozycje Polski i tym samym umocni pozycję swego partnera Tuska, czy też podejmować będzie decyzje na temat centralnych problemów sama, nie biorąc pod uwagę Polaków" - pisze dziennik.
"Polski premier przyjechał z pozytywnym i konstruktywnym nastawieniem - przedstawił też szczególną propozycję" - zaznacza z kolei "Berliner Zeitung", pisząc o inicjatywie Donalda Tuska w sprawie budowy muzeum II wojny światowej w Gdańsku. Berlińska gazeta podkreśla, że pani Merkel oceniła tę inicjatywę jako "interesującą", dodając jednak, że projekt ten nie może być alternatywą wobec niemieckiego rządowego "widocznego znaku" upamiętniającego wysiedlenia.
Jakkolwiek w czasie wtorkowych rozmów nie rozwiązano podstawowych problemów, najważniejsze jest, że Tusk i Merkel nawiązali dialog; to coś nowego i napawającego nadzieją" - zaznacza z kolei regionalny "Hamburger Abendblatt".
"Frankfurter Allgemeine Zeitung" akcentuje natomiast, iż zmiana rządu (w Polsce) zaowocuje też inną zmianą - poprawą osobistych relacji między przywódcami obu państw, co sprawi z kolei, że istniejące problemy będą wydawać się mniejsze.
"Nie może być żadnych wątpliwości, że oboje przywódcy z sympatią podchodzą do sąsiedniego kraju" - stwierdza "Sueddeutsche Zeitung".