Trwa ładowanie...
nato

Niemcy się zbroją. 50 mld na obronność w 2020 r.

Niemieckie wydatki na obronność mają przekroczyć 50 mld euro, ale do dwóch procent PKB jeszcze daleko. Berlin był wielokrotnie krytykowany m.in. przez Donalda Trumpa za zbyt niskie jego zdaniem wydatki na obronność.

Share
Niemcy się zbroją. 50 mld na obronność w 2020 r.
Źródło: Deutsche Welle, Fot: picture-alliance/dpa/I. Bansch
dtccvp2

Wydatki na obronność Niemiec mają wzrosnąć w przyszłym roku o 6,2 proc. Suma przeznaczona na zbrojenia ma wynieść 50,25 mld euro - informuje agencja prasowa DPA, powołując się na "źródła w Brukseli".

Kwota będzie stanowić 1,42 proc. PKB. Do 2 proc. rekomendowanych przez NATO wciąż Niemcom daleko.

dtccvp2

Przed szczytem w Londynie

Wzrost o prawie 3 mld euro (w tym roku wydatki mają wynieść 47,32 mld euro, czyli 1,36 proc. PKB) ma miejsce niedługo przed kolejnym szczytem Sojuszu Północnoatlantyckiego w Londynie. Spotkanie, w którym ma wziąć udział m.in. prezydent USA Donald Trump, zaplanowano na 3 i 4 grudnia. Prezydent Stanów Zjednoczonych wielokrotnie krytykował Niemcy za zbyt niskie jego zdaniem wydatki na obronność.

Zobacz też: Nikt nie mógł czuć się bezpiecznie. Metody Stasi stosują do dzisiaj

Jeszcze w maju szacowano, że niemiecki budżet na obronność na 2020 rok nie przekroczy 50 mld euro.

Dwa procent PKB do 2024 roku

Podczas szczytu w Londynie NATO oczekuje, że państwa członkowskie przedstawią założenia budżetowe na przyszły rok. Mają one być też dyskutowane przez szefów MSZ poszczególnych państw.

dtccvp2

W 2014 roku członkowie NATO zobowiązali się, że ich kraje będą przeznaczać co najmniej 2 proc. PKB na obronność. Ten współczynnik mają osiągnąć najpóźniej w 2024 roku.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dtccvp2

Podziel się opinią

Share
dtccvp2
dtccvp2
Więcej tematów