Newsweek.pl: spór prof. Piotra Glińskiego z Lechem Kaczyńskim. Prof. Piotr Gliński: "to manipulacja"
Między prof. Piotrem Glińskim, nowym kandydatem PiS na premiera, a prezydentem Lechem Kaczyńskim doszło pod koniec rządów PiS do bardzo ostrego sporu - przypomina „Newsweek”. Poszło o „demokrację ciemniaków”. "Manipulacja medialna" - pisze prof. Piotr Gliński w specjalnym oświadczeniu nadesłanym Wirtualnej Polsce odnosząc się do artykułu internetowego wydania tygodnika.
Jak donosi tygodnik w swoim internetowym wydaniu, polemika miała miejsce na XIII Zjeździe Socjologicznym, podczas przegranej przez PiS kampanii wyborczej w 2007 roku. Gliński był wtedy przewodniczącym Polskiego Towarzystwa Socjologicznego, a Lech Kaczyński był honorowym gościem Zjazdu.
"Newsweek" dotarł do stenogramów z dyskusji. Jak donosi tygodnik, prof. Gliński miał nazwać ówczesny okres - premierem był wtedy Jarosław Kaczyński - "demokracją ciemniaków".
- Nie potrafimy przenieść prawdziwie inteligenckich wartości do wszechogarniającego nas świata "demokracji ciemniaków" (…). Mówią o "demokracji ciemniaków" nie chcę oczywiście tym określeniem nikogo obrazić a już szczególnie nie odnoszę się do tzw. mas społecznych, raczej już do różnorakich – nie tylko politycznych - elit, które tą naszą demokracją rządzą - przytacza wypowiedź prof. Glińskiego "Newsweek".
- Obecne środowiska prawicowe są to środowiska wywodzące się z klasycznej inteligencji, panie profesorze. Można się z nimi nie zgadzać, można twierdzić, że popełniają błędy (bo popełniają), ale z całą pewnością nie są to kręgi o charakterze ciemniackim - w sensie genetycznym - przytacza słowa byłego prezydenta "Newsweek", podsumowując, że "prezydent najwidoczniej poczuł, że słowa Glińskiego mogły odnosić się bezpośrednio do obozu IV RP".
Oświadczenie prof. Piotra Glińskiego przesłane Wirtualnej Polsce przez sekretarza profesora:
Odnosząc się do artykułu pt. "Demokracja ciemniaków" wg prof. Glińskiego (przed zmianą tytuł artykułu brzmiał: Profesor Gliński nazwał IV RP "demokracją ciemniaków") autorstwa redaktora Michała Krzymowskiego, zamieszczonego na stronie newsweek.pl, oświadczam, że jest on manipulacją medialną.
W moim wystąpieniu na XIII Ogólnopolskim Zjeździe Socjologicznym, wbrew pierwotnemu tytułowi tego artykułu (który zniknął po mojej rozmowie telefonicznej z autorem) nie nazwałem IV RP "demokracją ciemniaków". Tej parafrazy znanego sformułowania Stefana Kisielewskiego użyłem dla dobitnego określenia jakości polskich elit (nie tylko politycznych) po 1989 roku - przede wszystkim w kontekście spadku poziomu kształcenia na polskich uczelniach, problemów etycznych w naszym własnym środowisku akademickim oraz aroganckiej postawy elit politycznych, medialnych czy kulturalnych wobec dorobku naukowego polskich ośrodków badawczych (nie tylko przecież w naukach społecznych).
Honorowy Patron i Gość Zjazdu, Pan Prezydent Lech Kaczyński, podjął polemikę z moją wypowiedzią, argumentując między innymi, że nie cała polska elita zasługuję na tak surową ocenę. Nasza rozmowa była bardzo spokojna i kulturalna, co łatwo sprawdzić, gdyż została opublikowana w ogólnie dostępnym tomie pozjazdowym (Co nas łączy, co nas dzieli?, red. J.Mucha, E. Narkiewicz-Niedbalec i M. Zielińska, Zielona Góra 2008) a także wydana w postaci prezentacji multimedialnej (redakcja "Newsweeka" naprawdę niepotrzebnie więc trudziła się poszukując "stenogramu z tej dyskusji").
Wobec powyższego proszę o natychmiastowe sprostowanie zawartych w w/w artykule słów: "Między prof. Piotrem Glińskim, nowym kandydatem Prawa i Sprawiedliwości na premiera, a prezydentem Lechem Kaczyńskim doszło pod koniec rządów PiS do bardzo ostrego sporu".
Ani nie nazwałem IV RP "demokracją ciemniaków", ani nie doszło pomiędzy mną a prezydentem Lechem Kaczyńskim do "bardzo ostrego sporu". Artykuł zamieszczony na stronie newsweek.pl w tym wątku mija się więc - delikatnie rzecz ujmując - z prawdą.
Jest szczególnie przykre, że z sytuacji, która dowodzi poważnego i otwartego podejścia śp. prezydenta do środowiska akademickiego, próbuje się budować narzędzie bieżącej walki politycznej.
Prof. Piotr Gliński, kandydat Prawa i Sprawiedliwości na premiera