NBP oczekuje stabilizacji na polskich rynkach finansowych

"Z przebiegu notowań instrumentów finansowych można wnioskować, że uczestnicy rynku nie spodziewają się znacznych zmian bieżących tendencji na polskich rynkach finansowych" - napisał Narodowy Bank Polski w "Przeglądzie stabilności systemu finansowego w I półroczu 2005 roku"

19.10.2005 | aktual.: 19.10.2005 13:27

"Krzywe dochodowości dla rynku obligacji wskazują, że inwestorzy oczekują ustabilizowania się rentowności skarbowych papierów wartościowych na poziomach zapewniających spełnienie kryteriów konwergencji. Według oczekiwań rynkowych, kurs złotego nie powinien podlegać znacznym zmianom. Scenariusz zgodny z oczekiwaniami rynkowymi nie niesie ze sobą zagrożeń dla stabilności polskiego systemu finansowego" - napisali eksperci NBP.

Jednocześnie NBP wskazuje na zagrożenia, które mogą mieć znaczny wpływ na krajowy system finansowy.
"Jednym z globalnych czynników ryzyka, na który wskazują przedstawiciele wielu ośrodków badawczych, jest możliwość znacznego wzrostu rentowności długoterminowych obligacji amerykańskich. (...) Jako kolejną przyczynę wskazuje się zwiększony popyt na instrumenty długoterminowe ze strony niebankowych instytucji finansowych, wynikający ze stopniowego wzrostu tzw. ryzyka przeżycia (longevity risk). (..) Innym powodem wzrostu rentowności obligacji mógłby być nieprzewidziany znaczny spadek cen ropy naftowej, prowadzący do polepszenia perspektyw wzrostu gospodarczego (co zwiększyłoby oczekiwaną skalę podwyżek stóp procentowych w USA) i przesunięcia kapitału z rynku obligacji na rynek akcji" - pisze NBP.

W opinii banku centralnego istotnymi krajowymi czynnikami ryzyka dla sytuacji na polskim rynku finansowym są: możliwość załamania się procesu racjonalizacji wydatków sektora publicznego i brak reform strukturalnych towarzyszących koniecznej racjonalizacji, co opóźniłoby spełnienie przez Polskę fiskalnych kryteriów uczestnictwa w strefie euro.

"Zmaterializowanie się jednego lub kilku z przedstawionych powyżej czynników ryzyka mogłoby skłonić inwestorów zagranicznych do realizacji zysków i wyprzedaży posiadanych przez nich polskich papierów wartościowych. To z kolei znalazłoby odzwierciedlenie w postaci znacznego wzrostu zmienności i deprecjacji kursu złotego oraz wzrostu rentowności obligacji" - napisali eksperci NBP.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
nbpmakrodług
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)