ŚwiatNaukowcy ustalili tożsamość Banksy'ego. Już wiadomo, kim jest

Naukowcy ustalili tożsamość Banksy'ego. Już wiadomo, kim jest

• Już wiadomo, kto kryje się za pseudonimem Banksy
• To Robin Gunningham - tak twierdzą naukowcy z Queen Mary University
• Badacze, by rozszyfrować tożsamość Banksy'ego wykorzystali geoprofilowanie

Naukowcy ustalili tożsamość Banksy'ego. Już wiadomo, kim jest
Źródło zdjęć: © Wikipedia | BitBoy

04.03.2016 | aktual.: 04.03.2016 19:35

Geoprofilowanie, to metoda wykorzystywana do wychwytywania seryjnych morderców. Ale nie tylko. Używa się jej także do wykrywania ognisk chorób zakaźnych i np. lokalizacji kryjówek dzikich nietoperzy. Teraz naukowcy z londyńskiego Queen Mary Universitywykorzystali tę metodę do ustalenia tożsamości legendarnego artysty, kryjącego się pod pseudonimem Banksy.

Przy pomocy zaawansowanej metody analizy statystycznej, z której korzystają kryminolodzy i jednostki zajmujące się zwalczaniem terroryzmu, naukowcy orzekli, że Banksy to Brytyjczyk - Robin Gunningham.

Nazwisko Gunningham fanom dzieł Banksy'ego nie jest obce. Dziennikarze jednego z brytyjskich pism, przeprowadzili w 2008 roku śledztwo, by ustalić kim jest legendarny graficiarz. To właśnie Gunninghama wskazali jako nieuchwytnego artystę.

Jak naukowcy ustalili, że Banksy to Gunningham? Zespół badaczy prześledził lokalizację ostatnich 140 prac Banksy’ego, które pojawiły się w Wielkiej Brytanii. Wyróżnili cztery główne centra aktywności, z których trzy były położone w Londynie, a jedno w Bristolu.

Potem badacze porównali te dane z aktywnością "podejrzanych" (bo nie tylko Gunningham był na liście tych, którzy mogli ukrywać się pod pseudonimem Banksy) i odkryli prawdziwą tożsamość artysty.

Problem w tym, że nie wiadomo jakich metod użyli badacze, by "śledzić" aktywność podejrzanych. Naukowcy twierdzą, że były to dane "dostępne publicznie". Adwokaci Banksy'ego mają jednak poważne zastrzeżenia co do metod badawczych: w tym do ich legalności i poszanowania prywatności.

Ich protest spowodował opóźnienie publikacji pracy badaczy w "Journal of Spacial Science".

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (31)