"Najpiękniejsza orkiestra" zebrała ponad 32 mln złotych
32 147 538,63 zł zebrano podczas 16. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - ogłosił Jurek Owsiak na uroczystej konferencji prasowej. Owsiak podziękował za zaufanie wszystkim ofiarodawcom.
Galeria
[
]( http://wiadomosci.wp.pl/tak-grala-orkiestra-rok-temu-6038683663147649g )[
]( http://wiadomosci.wp.pl/tak-grala-orkiestra-rok-temu-6038683663147649g )
Wolontariusze WOŚP wyszli na ulice
Galeria
[
]( http://wiadomosci.wp.pl/gwiazdy-wspieraja-wosp-6038709165368449g )[
]( http://wiadomosci.wp.pl/gwiazdy-wspieraja-wosp-6038709165368449g )
Gwiazdy wspierają WOŚP
Podczas tegorocznej zbiórki padł rekord - zebrano najwięcej pieniędzy spośród dotychczasowych finałów - dodał pomysłodawca tej akcji Jerzy Owsiak.
W tej kwocie nie ma jeszcze około 1 mln 300 tys. złotych, uzyskanych z charytatywnych aukcji internetowych Allegro, z których część trwa. Owsiak podziękował wszystkim tym, którzy pomogli zorganizować tegoroczną zbiórkę pieniędzy.
Zebrane pieniądze pozwolą nam wszystko zrealizować. Już je uruchamiamy. Pierwsze zakupy sprzętu medycznego będziemy robili w maju, a następne - te bardziej skomplikowane urządzenia - w listopadzie - powiedział Owsiak.
Ulicami Warszawy przejechała platforma, z której rozbrzmiewała muzyka i świeciły światła. Młodzi ludzie, przebrani w kolorowe stroje, tańczyli i pozdrawiali mieszkańców miasta. Zaciekawieni przechodnie przystawali na chwilę; niektórzy robili zdjęcia.
XVI Finał WOŚP odbył się 13 stycznia 2008 roku. Pieniądze były zbierane w kraju i za granicą. W imprezie uczestniczyło ok. 1,7 tys. sztabów z całej Polski oraz 34 z zagranicy, m.in. w Afganistanie (baza polskiego kontyngentu wojskowego w Sharanie), Anglii, Arabii Saudyjskiej, Iraku (baza polskich wojsk w Diwanii), Irlandii, Kanadzie, Niemczech i USA.
16. finał po raz pierwszy w historii był transmitowany przez zarówno telewizję publiczną TVP jak i telewizję komercyjną TVN.
Pieniądze zebrane podczas 16. finału WOŚP zostaną przeznaczone na ratowanie zdrowia i życia dzieci ze schorzeniami laryngologicznymi. W niedzielę w kwestach uczestniczyło około 120 tys. wolontariuszy w kraju i za granicą.
Pierwszy raz WOŚP zagrała 3 stycznia 1993 r. Zbierano wówczas pieniądze na pomoc dzieciom z chorobami serca. W czasie kolejnych edycji - każda poświęcona była innemu celowi związanemu z chorymi dziećmi - zbierano fundusze m.in. na zakup sprzętu dla klinik onkologicznych; ratowanie dzieci z chorobami serca; ratowanie życia noworodków; ratowanie życia dzieci z chorobami nerek; zakup sprzętu diagnostycznego w neonatologii (leczenie noworodków i wcześniaków)
i pediatrii.
Fundacja do tej pory kupiła kilkanaście tys. nowoczesnych urządzeń medycznych dla szpitali i placówek zdrowotnych w całej Polsce. Po każdym finale WOŚP przedstawia protokół z jego przebiegu w MSWiA. Na podstawie tego rozliczenia otrzymuje pozwolenie na przeprowadzenie kolejnego finału. Na zakup sprzętu organizowane są przetargi.