PolskaNagrody w konkursie Festiwalu Aktorstwa Filmowego

Nagrody w konkursie Festiwalu Aktorstwa Filmowego

Sonia Bohosiewicz oraz Arkadiusz Jakubik zostali nagrodzenie Złotymi Szczeniakami za pierwszoplanowe role aktorskie. Wyróżnienia wręczono w sobotę wieczorem podczas gali zamknięcia pierwszej edycji Festiwalu Aktorstwa Filmowego im. Szymkowa.

Bohosiewicz została nagrodzona za rolę fryzjerki w filmie "Rezerwat" Łukasza Palkowskiego, zaś Jakubik za "pokazanie głębi zła i zepsucia ludzkiej duszy przy jednoczesnym zachowaniu resztek człowieczeństwa" w filmie "Dom Zły" w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego.

Złote Szczeniaki przyznano również za drugoplanowe kreacje aktorskie. Tu za najlepszą rolę kobiecą jury konkursu uznało kreację stworzoną przez Romę Gąsiorowską w "Sali samobójców" w reż. Jana Komasy. Nagroda za drugoplanową rolę męską powędrowała do Piotr Głowackiego, który zagrał kapitana Służby Bezpieczeństwa w filmie Waldemara Krzystka "80 milionów".

Podczas gali zamknięcia Festiwalu Aktorstwa Filmowego im. Szymkowa za wybitne osiągnięcia aktorskie Platynowym Szczeniakiem uhonorowano Katarzynę Figurę. Wcześniej - podczas otwarcia festiwalu - to wyróżnienie otrzymał również Jan Nowicki.

Z kolei Brązowy Szczeniak za rolę amatorską przypadł w udziale Amelii Matwiejczyk za kreację w krótkometrażowym filmie "Cukierek" w reż. Piotra Matwiejczyka.

Podczas pierwszej edycji Festiwalu Aktorstwa Filmowego im. Szymkowa pokazano ponad 60 filmów, które zapisały się w historii kina polskiego i światowego dzięki wybitnym kreacjom aktorskim. Widzowie obejrzeli m.in. "Ucieczkę z Kina Wolność", "Wesele" czy "Obywatela Kane'a".

W ramach imprezy odbyły się również warsztaty aktorskie dla młodzieży oraz spotkania z polskimi aktorami, m.in. Bogusławem Lindą, który jest dyrektorem artystycznym imprezy, Wojciechem Malajkatem, Joanną Szczepkowską czy Janem Nowickim.

Patronem festiwalu, występującym w jego nazwie, jest Tadeusz Szymków aktor, związany przez wiele lat z Teatrem Polskim we Wrocławiu. Na tej scenie stworzył kreacje aktorskie w kilkudziesięciu spektaklach. Artysta zmarł 10 stycznia 2009 r. po ciężkiej chorobie, przeżywszy zaledwie 50 lat.

Szerokiej publiczności jest znany z występów w Teatrze Telewizji i blisko 30 filmach, m.in. w "Krollu", "Psach" i "Demonach wojny według Goi" w reż. Władysława Pasikowskiego. W latach 1998-2001 prowadził także program "Telewizyjne biuro śledcze", a w latach 2002-2004 wcielał się w rolę Mastera w audycji dla dzieci i młodzieży "Wirtul@ndia".

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)